zpět

Koruna překvapila

28.11.2023

Česká koruna vytěžila ze signálů v projevu prezidentky ECB i z vylepšení ratingu České republiky. Polský zlotý je nadále lídrem regionu. Dolar včera příliš nevyužil výhodu plynoucí ze situace ve výnosech dluhopisů, která mu nahrávala. Britská ekonomika zažívá mírné zlepšení, libra mírně umazává dlouhodobé manko.

Navzdory všem očekáváním, že silnější pozice české koruny je jen dočasná a že brzy vezme za své, naše domácí měna za posledních 24 hodin zpevnila na 24,33 EURCZK. Jako jeden z hlavních důvodů je udávána změna ratingu České republiky z negativního na stabilní ze strany americké ratingové agentury Moodys´s Investors Service. Svůj podíl mělo ale i vystoupení prezidenky ECB Lagaredové, které v podstatě potvrdilo, že úrokové sazby jsou na vrcholu. Na měnovém páru s polským zlotým, který včera rovněž zaznamenal zisky vůči euru, se síla české koruny projevila alespoň stagnací povětšinou kolem 5,59 PLNCZK. Jinak ale vůči polské měně od doby, kdy polská národní banka začátkem září výrazně snížila sazby a zlotý na to konto oslabil, koruna vytrvale oslabuje. A prognózy vidí zlotý na pozicích ještě silnějších. Maďarský forint, který se vzpamatovává z nedávného pokračování poklesu maďarských úrokových sazeb, vůči silné koruně včera propadl na 15,61 CZKHUF. Vůči euru se mu ale mírný zisk přece jen podařil. Pro dnešní den očekáváme pohyb české koruny v pásmu 24,29 – 24,37 EURCZK.

Eurodolar se včera nesl ve znamení silného amerického dolaru, dnes už je ale situace v podstatě totožná se včerejším ránem a hlavní měnový pár se opět pohybuje těsně pod 1,095 EURUSD. Dolar tak nedokázal výrazněji zužitkovat pohyb dluhopisových výnosů na západních trzích, když se evropské výnosy oproti těm zámořským výrazně snížily. Česká koruna si včera dokázala vzhledem ke své kondici s dolarem poradit. Během našich večerních hodin se „podívala“ i pod hranici 22,20 USDCZK. Dnes ráno se pohybuje aktuálně kolem 22,20 USDCZK.

Více k očekávaným událostem ZDE