zpět

Koruna opět čelí výprodejům

10.7.2024

Euro i zlotý nejdražší za 2,5 měsíce. Dolarové sazby se zřejmě sníží na přespříštím zasedání Fedu. Jak se v červnu zvýšily domácí spotřebitelské ceny?

Úterní obchodování se koruně nevydařilo, když večerním dosažením hranice 25,28 EURCZK zaznamenala proti společné evropské měně svou nejslabší hodnotu za 2,5 měsíce. Koruna byla včera jedinou regionální měnou, které proti euru ztratila. Maďarský forint i polský zlotý dokázaly včera mírně posílit. V kombinaci s oslabující korunou včera dosažený kurz 5,93 PLNCZK znamenal nejdražší zlotý od 24. dubna.

Obchodování světového „páru číslo jednu“ včera probíhalo v menších vlnách, kdy mělo chvíli navrch euro a chvíli zase dolar. V intradenním vyjádření se nakonec vítězem stala severoamerická měna. Pro korunu úterní obchodování moc úspěšné nebylo, když proti dolaru ztratila 0,6 % a den zakončila těsně pod úrovní 23,40 USDCZK. S dolarem v zásadě téměř nic neudělalo prohlášení guvernéra Fedu Powella, kde mimojiné zmínil, že „Fed nepředpokládá, že by bylo vhodné snížit úrokové sazby, dokud nezíská větší jistotu, že se inflace trvale pohybuje směrem ke 2 %, přičemž údaje za první čtvrtletí tuto větší jistotu nepotvrdily. Nedávné údaje o inflaci však ukázaly určitý další mírný pokrok a další dobré údaje by posílily argumenty pro snížení sazeb.“ V tento okamžik převládá na trhu názor, že k prvnímu snížení dolarových sazeb dojde se 70% jistotou na zasedání Fedu 18. září.

Očekávané události