zpět

Jak se vypořádat s podezřelými transakcemi na vašem účtu?

14.8.2023

Představte si, že jste si právě zkontrolovali výpis z vašeho bankovního účtu a zjistili jste, že na něm proběhly nějaké transakce, o kterých nic nevíte. Co to znamená? Jak se to stalo? A co s tím můžete udělat?

Transakce jsou pohyby peněz mezi různými účty nebo institucemi. Některé transakce jsou běžné a očekávané, například když si platíte nákup kartou nebo převádíte peníze mezi svými účty. Jiné transakce mohou být podezřelé, například když vám někdo ukradne kartu nebo údaje a použije je k platbě za něco, co jste si nekoupili.

Banky a další finanční instituce mají povinnost sledovat a vyhodnocovat transakce svých klientů a hlásit ty, které se zdají být neobvyklé, podezřelé nebo v rozporu s pravidly. Tento proces se nazývá transakční monitoring. Jeho cílem je zabránit praní špinavých peněz, financování terorismu, podvodům a dalším trestným činům.

Pokud banka zjistí, že na vašem účtu proběhla podezřelá transakce, může vás o tom informovat a požádat vás o potvrzení nebo zamítnutí této transakce. Pokud potvrdíte, že jste transakci provedli vy nebo s vaším souhlasem, pak je vše v pořádku a transakce se uskuteční. Pokud ale zamítnete, že jste transakci provedli vy nebo s vaším souhlasem, pak se jedná o podvodnou transakci a banka ji zruší a vrátí vám peníze.

Jak se tedy zachovat, když se setkáte s podezřelou transakcí na vašem účtu?

•    Pravidelně si kontrolujte výpisy z vašeho účtu a sledujte, zda na něm nejsou žádné transakce, o kterých nic nevíte.
•    Pokud najdete podezřelou transakci, okamžitě kontaktujte svou banku a informujte ji o tom. Banka vám pomůže ověřit, zda se jedná o podvodnou transakci a jak ji řešit.
•    Pokud jste obětí podvodu, podejte trestní oznámení na policii a poskytněte jim veškeré důkazy a informace o podezřelé transakci. Policisté vám pomohou najít pachatele a dostat vaše peníze zpět.
•    Změňte si hesla a PINy k vašim bankovním účtům a kartám a ujistěte se, že jsou dostatečně silná a bezpečná. Nikdy je nesdílejte s nikým ani je nepište na viditelná místa.

•    Buďte opatrní při používání internetu a elektronických plateb. Nikdy neotevírejte podezřelé e-maily ani odkazy, které vás žádají o zadání vašich osobních nebo finančních údajů. Vždy ověřujte pravost stránek, na kterých provádíte platby. Používejte pouze důvěryhodné a zabezpečené zařízení a sítě.

Podezřelé transakce na vašem účtu mohou být známkou toho, že jste se stali obětí podvodu nebo jiného trestného činu. Proto je důležité, abyste byli vždy pozorní a opatrní a věděli, jak se v takové situaci zachovat. Tím si zajistíte, že vaše peníze budou v bezpečí a že budete chráněni před dalšími škodami.

Víte, že podvodníci používají různé triky a metody, jak vás okrást o vaše peníze?

•    Phishing: Podvodníci vám pošlou e-mail nebo zprávu, která vypadá jako od vaší banky nebo jiné důvěryhodné instituce, a žádají vás o zadání vašich osobních nebo finančních údajů. Pokud jim je poskytnete, mohou se dostat k vašemu účtu a provést na něm neautorizované transakce.
•    Skimming: Podvodníci umístí na bankomaty nebo platební terminály zařízení, které dokáže načíst údaje z magnetického proužku vaší karty. Potom mohou tyto údaje použít k vytvoření falešné karty nebo k platbám na internetu.

•    Vishing: Podvodníci vám zavolají a tvrdí, že jsou z vaší banky nebo jiné instituce, a žádají vás o potvrzení vašich osobních nebo finančních údajů nebo o provedení nějaké transakce. Pokud jim je poskytnete nebo souhlasíte s transakcí, mohou vás okrást o vaše peníze.

Abyste se vyhnuli těmto a dalším podvodům, buďte vždy opatrní a nedůvěřujte nikomu, kdo se vás snaží zmanipulovat nebo vás tlačí k nějaké akci. Pokud máte jakékoli pochybnosti, raději kontaktujte svou banku a ověřte si pravost komunikace. A pamatujte si: Vaše banka nikdy nebude požadovat vaše hesla, PINy nebo celé číslo karty.