zpět

Frustrace Čechů pokračuje, tržby maloobchodníků už 16 měsíců klesají

6.10.2023

Už 16 měsíců jdou maloobchodní tržby meziročně dolů, což znamená, že Češi se bojí utrácet, případně nemohou utrácet. V obou případech je to špatná zpráva. Srpnové tržby meziročně klesly o 2,8 %, meziměsíčně o 0,8 %.

Útraty Čechů za potraviny meziročně klesly o 3,2 % a za nepotravinářské zboží o 4,1 %. Tržby maloobchodníků klesly i jinde. Za oblečení a obuv šly dolů o 8,4 %, počítače a telefony o 7,7 %. V supermarketech tržby za jídlo klesly o 3,4 %.
Neblahý fenomén nižších útrat spotřebitelů se zdaleka netýká jen ČR, ale vidíme ho v mnoha dalších zemích, především v Německu.

Zásadní změna nenastane ani v dalších měsících. Je zajímavé, že pokles tržeb trvá už více než rok a ani vliv nízké meziroční srovnávací základny nestačí na to, aby útraty Čechů vzrostly.

Nezaměstnanost je stále velmi nízká, takže logika by velela, že spotřebitelská poptávka bude silná, ale opak je pravdou. Češi se bojí utrácet z obav o své budoucí příjmy, a především o celkovou finanční situaci.

ČNB stále drží svou hlavní úrokovou sazbu na 7 %, takže pořizování zboží dlouhodobé spotřeby, které je většinou financováno úvěrem, Češi odsouvají na lepší časy.