zpět

Fed se snižováním sazeb ještě vyčká

31.1.2024

Koruna kompenzuje ztráty z úvodu týdne. Rozhodovat o sazbách dnes bude americká centrální banka. Z Německa dorazí odhad lednové inflace.

Včerejší odhad od ČSÚ ohledně domácí ekonomiky ukázal, že v posledním čtvrtletí loňského roku HDP meziročně propadlo o 0,2 %. Oproti třetímu čtvrtletí si však česká ekonomika polepšila o 0,2 %. Za celý loňský rok pak v souhrnu HDP kleslo o 0,4 %. Koruna na data nijak výrazně nereagovala, z ranních kotací okolo 24,85 EURCZK pak v průběhu dne kompenzovala pondělní ztráty a kurz se následně dostal do aktuálního pásma 24,76 až 24,78 EURCZK. Zisky si nakonec připisoval i maďarský forint, který po zasedání tamní centrální banky posílil vůči euru o téměř 1 % pod hladinu 387 EURHUF. Stalo se tak po tom, co centrální bankéři v Maďarsku zvolnili tempo snižování sazeb a namísto očekávaných 100 bazických bodů šly sazby dolů pouze o 75 bodů.

V zámoří dnes bude kromě odpoledního reportu od agentury ADP středem pozornosti americká centrální banka, která bude opět rozhodovat o sazbách. Zasedání Fedu začíná ve 20:00 hodin našeho času, tisková konference pak o půl hodiny později. Většinový tržní konsenzus počítá aktuálně s tím, že měnový výbor ponechá úrokové sazby beze změny na aktuální úrovni 5,25 – 5,5 %. Americký dolar během úterní seance posílil na hlavním měnovém páru k úrovni 1,0820 EURUSD, vůči české koruně se pak americká měna pohybuje okolo 22,90 USDCZK.

Více k očekávaným událostem ZDE