zpět

Evropané si koupili přes 760 000 nových aut

21.2.2023

V lednu bylo v EMU zaregistrováno o 11,3 % nových vozů více než loni. Znamená to, že v zemích platících eurem si lidé koupili 760 041 nových aut. Trh s elektromobily roste. V ČR klesly nákupy ojetin.

I když se na první pohled jedná o slušná data, na letošní výsledek v EMU měla vliv především nízká srovnávací základna s loňským rokem. Nejvíce si lidé kupovali nová auta ve Španělsku, kde byl meziroční nárůst o 51,4 %. V Itálii šly jejich nákupy nahoru o 19 % a ve Francii o 8,8 %. Dobrý obrázek o evropském trhu automobilů však dává statistika z Německa. Němci si totiž pořídili o 2,2 % méně než loni.

V ČR je situace stabilní, Češi si letos v lednu pořídili podle SDA o 5,37 % nových aut více než loni. Vysoké ceny ojetin však podstatně pomohly právě prodejům nových vozů. U starších aut šly totiž v ČR prodeje dolů o 13,46 %. Lidé tak zjevně dávají přednost novému autu před ojetinou, protože cena starších aut se za poslední měsíce vyšplhala příliš vysoko.

V EMU se nadále daří prodejům elektromobilů a hybridů. Těch se v lednu prodalo o 9,5 % více než loni a představují již 26 % celkového trhu.