zpět

ECB zahájila snižování sazeb

7.6.2024

Hlavní událostí včerejška bylo zasedání ECB. Na něm Evropská centrální banka zahájila cyklus snižování sazeb.

Nejdůležitější včerejší událostí bylo zasedání Evropské centrální banky. ECB na tomto zasedání snížila základní úrokovou sazbu ze 4,75 % na 4,50 %, depozitní sazba pak klesla ze 4,00 % na 3,75 %. U základní sazby se jednalo o první snížení po 8 letech, u depozitní o první snížení od roku 2019 (tehdy byla mírně snížena z -0,4 % na -0,5 %). Trhy ale na toto snížení byly pečlivě připravovány, takže to nemohlo nikoho překvapit. Ve svém projevu pak nepřekvapila ani Ch. Lagardeová, podle které další kroky ECB budou záviset na datech. Lehce jestřábím způsobem si lze její vystoupení vyložit ze zmínky o rychlejším růstu mezd a z představení nové prognózy, která pro letošek počítá s mírně vyšší inflací, než dříve (2,5 %).

S kurzem EURUSD tedy toto zasedání bez překvapení příliš nezahýbalo a ten se tak nadále nachází těsně pod hladinou 1,0900 EURUSD.

Větší překvapení vidíme na koruně, která v posledních dnech posiluje, včera se dostala pod 24,60 EURCZK a je tak nejsilnější od letošního ledna. Aktuálně se nachází na 24,56 EURCZK a 22,55 USDCZK. Koruna tento týden mohla najít jakousi podporu v datech. Tuzemské mzdy podle zveřejněné statistiky rostou rychleji, než se čekalo, což bude brzdit ČNB ve snižování úrokových sazeb. Zahraničnímu obchodu se podle včera zveřejněných dat daří nad očekávání a za zklamání nelze označit ani včerejší data z průmyslu.

Očekávané události