zpět

ECB sazby nezměnila, ani o změně nediskutovala

15.12.2023

Trhy včera zacenily snížení eurových sazeb o plných 150 bodů pro příští rok. Centrální bankéři z ECB ale tato očekávání tlumí, jestřábí tón má i guvernér Michl ohledně českých sazeb.

Po včerejším zasedání ECB zůstávají sazby beze změny – repo sazba na 4,5 % a depozitní sazba na 4,0 %. To nebylo pro trh žádným překvapením. Trhy ale byly překvapeny zprávou, že o snížení sazeb ECB zatím nediskutovala. Po zprávách o poklesu inflace a výrocích některých bankéřů z ECB na začátku prosince trhy začaly sázet na možné snížení sazeb již v prvním čtvrtletí příštího roku. Ale po včerejšku je zjevné, že tento názor v ECB nepřevládá a že vyšší eurové sazby s námi zůstanou delší dobu.

Euro vůči dolaru v reakci na výsledek včerejšího zasedání dále posílilo a atakuje hranici 1,1000 EURUSD. To nezvrátila ani lepší data z USA. Maloobchodní tržby v listopadu vzrostly meziměsíčně o 0,3 % (trh čekal pokles o 0,1 %), lepší data přinesla i pravidelná čtvrteční statistika z trhu práce.

Koruna k euru si včera mírně polepšila až ke 24,35 EURCZK, později své zisky mírně zkorigovala a nachází se těsně pod 24,40 EURCZK. Nadále sílí vůči americkému dolaru a dostává se pod 22,20 USDCZK.

Koruně mohl pomoci i lepší výsledek běžného účtu platební bilance za říjen – přebytek 19,8 mld. CZK trhy pozitivně překvapil.

Více k očekávaným událostem ZDE