zpět

ECB po osmi letech sníží sazby na euru

6.6.2024

ECB dnes začne cyklus utahování měnové politiky. Očekává se snížení sazeb o 25 bb. Koruna včera posílila proti euru i dolaru. Polská centrální banka sazby nezměnila.

Středeční obchodování domácí měně přineslo odpolední posílení, když atakem hranice 24,60 EURCZK zaznamenala svou nejsilnější hodnotu za téměř 5 měsíců. Stejně jako domácí měna včera zpevnily i polský zlotý a maďarský forint. Středoevropské měny včera proti euru získaly 0,3 – 0,6 %. Vzhledem k odpolednímu zasedání ECB může být dnešní seance mírně volatilnější, ale zásadní změnu kurzu „eurokoruny“ nečekáme.

Polská centrální banka NBP na svém včerejším zasedání ponechala dle očekávání základní úrokovou sazbu na 5,75 %. NBP sazbu nesnížila ani po výsledcích tamní inflace (CPI), která byla za duben a květen reportována s hodnotou 2,4 % resp. 2,5 %.

Proti dolaru se včera koruně „zadařilo“. Z ranní hodnoty 22,73 USDCZK postupně posílila odpoledních 22,58 USDCZK, ale v závěru obchodování část zisků opět odevzdala. Včerejší obchodování s dolarem bylo vcelku klidné a nic na něm nezměnila včera došlá data. Americký ISM index ze sektoru služeb za květen pozitivně překvapil, když vzrostl z 49,4 b. na 53,8 b., očekával se nárůst pouze na 51,0 b. Významně se na něm tentokrát podílelo lepší hodnocení nových zadaných objednávek. Naopak ADP report ale zklamal, když za květen ukázal pouze 152 tis. nově vytvořených míst v soukromém sektoru. Dnešní odpolední zasedání ECB může „eurodolaru“ potažmo „dolarkoruně“ přinést relativně širší obchodní pásmo.

Očekávané události