zpět

Důvěra podnikatelů i spotřebitelů roste

24.1.2022

Podle ČSÚ jdou letos v lednu obě hlavní složky důvěry nahoru. Spotřebitelská důvěra vzrostla na 91,4b. a podnikatelská na 98,8b.

Podnikatelská důvěra šla nahoru zejména díky zlepšování situace ve stavebnictví a průmyslu. Přestože si průmyslová produkce nestojí příliš dobře, důvěra podnikatelů šla v prvním měsíci nového roku nahoru. V dalších měsících totiž podnikatelé počítají s růstem výrobní činnosti a tato očekávání budoucího vývoje jsou hlavním tahounem jejich důvěry.

Vyšší důvěře brání zdražování. Inflace ničí důvěru spotřebitelů i podnikatelů. Spotřebitelské ceny rostou a šplhají se k 7 % a ceny v průmyslu rostou více než dvojnásobným tempem. Zdražování je tak zcela oprávněně hlavním zdrojem obav o budoucí vývoj ekonomické situace. V případě podnikatelů jsou to také přetrvávající problémy v dodávkách vstupů do výroby.

V dobách nejistoty se lidé snaží tvořit rezervy, dnes však nemohou tvořit ani ty. Všeobecné zdražování se dotýká peněženek všech spotřebitelů, a tak na úspory mnoho nezbývá.

V dalších měsících se dá čekat, že by se důvěra podnikatelů i spotřebitelů mohla zvyšovat. Nezaměstnanost se nejspíš nadále udrží velmi slušná a zahraniční poptávka bude nahrávat českým podnikatelům.

Potenciální problémy může přinést ČNB a její zvyšování sazeb. V případě dalšího posilování koruny pod 24,00 EURCZK by se mohli vývozci dostávat do velkých potíží s tvorbou cen. Další eskalace na rusko-ukrajinské hranici by pravděpodobně katapultovala ceny energií nahoru, což by znamenalo pád všech složek ekonomické důvěry.