zpět

Druhý pokles domácí ekonomiky

31.1.2023

Dlouho očekávaný výsledek českého hrubého domácího produktu za čtvrté čtvrtletí loňského rokuje tu a obavy se částečně potvrdily. HDP za 4Q 2022 meziročně vzrostlo o 0,4 % a oproti předchozímu čtvrtletí kleslo o 0,3 %. Za celý loňský rok pak domácí ekonomika vzrostla o 2,5 %.

Domácí hospodářství zpomaluje, ale meziročně stále rosteme. V mezičtvrtletním vyjádření se bohužel jedná o druhý po sobě jdoucí pokles a tím pádem jsme technicky v recesi. Pravdou však je, že pokles je velmi mírný a rozhodně se nejedná o krizi. Vysoké ceny u nás i u našich sousedů a tím pádem nižší chuť utrácet, stojí za poklesem ekonomiky.

Tento výraz se skloňuje tak často, že je už do velké míry vyprázdněn a rozhodně nepopisuje stav, ve kterém se nachází česká ekonomika. Není vyloučeno, že v dalších měsících bude mírný pokles ještě pokračovat, ale vše nasvědčuje tomu, že problém nebude nikterak hluboký ani vleklý. K ekonomickému růstu se pravděpodobně vrátíme ještě letos.

Mírný pokles ekonomiky je běžný a není třeba panikařit. Nezaměstnanost může vyrůst k 5 % a pokles zakázek ze zahraničí, zejména z Německa, bude hlavním důvodem propadu výkonu domácího hospodářství. Dobře je to vidět na útratách Němců, které v prosinci meziročně klesly o 6,4 %, přičemž je to už osmý měsíc v řadě, kdy Němci utrácejí méně než předešlý rok. Situace by se však měla zklidnit v polovině roku.