zpět

Domácí inflace dál pozvolna klesá

11.1.2024

Domácí prosincové ceny meziročně vzrostly o 6,9 %, což je o něco lepší výsledek, než jaký se čekal, dál se však potvrzuje skutečnost, že ceny jsou stále vysoko. Meziměsíčně ceny klesly o 0,4 %. Za celý loňský rok ceny vzrostly o 10,7 %.

Meziroční růst cen o 6,9 % by byl po očištění vlivu „úsporného tarifu“ by šly ceny nahoru jen o 4,2 %.

Na růstu cen měly největší vliv náklady na bydlení jako nájemné, vodné a stočné, teplo, elektřina. Naopak ceny plynu šly meziročně dolů o 7,7 %. Ceny potravin meziročně klesly o 0,3 %.

ČNB šla v prosinci s hlavní sazbou dolů a jednalo se o začátek dlouhého období snižování sazeb. Uvolňování měnových podmínek na jedné straně bude snižovat úroky z úvěrů pro firmy a domácnosti včetně hypoték, na druhé straně nižší sazby budou nabádat k většímu množství úvěrů, což bude opět působí pro-inflačně. ČNB tak se sazbou půjde dolů jen velmi opatrně. 

Počínaje lednem se letošní inflace bude srovnávat s lednovou z roku 2023, která tehdy dosáhla na 17,5 %, ale od té doby v průběhu loňského roku pozvolna klesala. To znamená, že výhoda vysoké srovnávací základny bude postupně vyprchávat, takže letošní inflace bude sice klesat, ale jen pozvolna a není vůbec jisté, zda se za celý rok dostaneme alespoň pod 3 %, spíše se budeme držet v pásmu 3 – 5 %.