zpět

Domácí ekonomika ve 3Q 2022 vzrostla o 1,7 %

2.12.2022

Podle zpřesněných odhadů se domácí ekonomika ve 3Q meziročně zvětšila o 1,7 %. To představuje pozvolné zpomalování tempa růstu během celého letošního roku i když je to mírně lepší číslo, než jaké byly odhady. Oproti 2Q ekonomika klesla o 0,2 %.

Domácí ekonomiku táhne dolů nižší spotřeba domácností. Ta meziročně klesla o 5,9 %. Spotřebitelé se zcela nepochybně obávají o své budoucí příjmy, a proto mnohem více racionalizovali své výdaje. Luxusní zboží, zboží dlouhodobé spotřeby a vše, co je nutné pořídit si na úvěr ve větší míře nechávají na lepší časy. Lidé se obávají rostoucích cen a ztráty zaměstnání. Tato kombinace vede k nižším tržbám maloobchodníků.

V příštím roce se domácí ekonomika dostane do červených čísel a čeká jí pokles. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se však mělo jednat o hlubokou a vlekoucí se recesi. Na přelomu 2023/2024 bychom se měli dostat opět na růstovou trajektorii.

Česká ekonomika má skvělé předpoklady se s poklesem ekonomiky vypořádat dobře. Máme velmi nízkou nezaměstnanost, která, i když vzroste k 5 %, bude stále patřit k nejlepším v EU. České firmy jsou úspěšné na zahraničních trzích a turbulence na devizovém trhu je ČNB připravena eliminovat. Měnová krize, o které referovala japonská banka Nomura, nepřijde.

Otázka státního rozpočtu a jeho deficitu pro následující roky pochopitelně dělá vrásky všem, ale zadlužení ČR by se mělo, i přes robustní deficitní provoz, udržet pod 45 % HDP, což je v kontextu EU více než slušné číslo.

Krize – slovo, které je do velké míry vyprázdněno. Zvykli jsme si hovořit o krizi vždy, když se nemáme podle našich představ. Jsme nastaveni na to mít se stále lépe a lépe, což z logiky věci není možné. V nadcházejícím roce nepřijde krize jako taková, ale k poklesu ekonomiky, který je naprosto běžným jevem, dojde.