zpět

Domácí ceny duply na brzdu

10.11.2022

Domácí spotřebitelské ceny za říjen meziročně vzrostly o 15,1 %, oproti předchozímu měsíci šly ceny dokonce dolů o 1,4 %. Zatímco meziročně pokračuje zdražování, které však notně ubralo na tempu, meziměsíčně se zlevňovalo.

Jedná se o první meziměsíční zlevnění po téměř dvou letech. Dnešní čísla o inflaci jsou příjemným překvapením. Meziročně šly ceny elektřiny dolů o 38,2 %, ceny potravin naopak zrychlily růst.

Opticky se situace zlepšuje, což je jistě pro domácnosti pozitivní jev, ale zde je nutné si uvědomit, že zpomalení růstu cen jde na vrub především zavedení vládních opatření, jako úsporný tarif. Jinak řečeno, to, co nezaplatí domácnosti nyní na měsíčních platbách, musí vydat vláda a navýšit tak zadlužení státu.

I přesto domácí inflace patří k nejvyšším v celé EU a na tomto faktu se ani pro následující měsíce nic nezmění. Růst cen bude i nadále omezovat spotřebu domácností, které se stále více budou obávat o své budoucí příjmy, což bude podvazovat ekonomický růst.

ČNB se se sazbami nahoru už příliš nechce. Stávající hranice 2T REPO sazby 7 % je už hodně protiinflační, ale přesto se při eskalaci zdražování můžeme dočkat dalších utažení měnových podmínek.

Do boje s inflací by se měla zapojit také vláda, protože ČNB svůj arzenál už do velké míry vyčerpala. Vysoce expanzivní fiskální politika předchozí i stávající vlády, roztáčí spirálu zdražování stále výš. Hlavním faktorem růstu cen je však válka na Ukrajině a agresivní počínání Ruska.