zpět

Dolar posiluje, parita se zatím odkládá

5.6.2024

Česká koruna včera oslabila proti euru, vůči okolním měnám si polepšila. Americký dolar během úterý posbíral zisky na hlavním měnovém páru i proti naší tuzemské měně. Do konce týdne neočekáváme větší kurzovní turbulence, překvapit by nemělo ani zasedání ECB ve čtvrtek.

Česká koruna se během úterý opět musela bránit propadu na 24,80 EURCZK a nakonec oslabila „jen“ na 24,72 EURCZK. Během posledních tří týdnů naše tuzemská měna tak trochu hledá další směřování a v podstatě je na rozcestí před startem druhé poloviny roku, která by koruně dle prognóz měla přinést spíše silnější pozice než výrazné oslabení. Do konce tohoto týdne na měnovém páru koruny s eurem nějaké větší turbulence nečekáme. Odhad snížení úrokových sazeb o 25 bb na čtvrtečním zasedání ECB je v aktuálním kurzu již zaceněný, pro rozvíření FX trhu by muselo dojít k nějakému překvapujícímu kroku. Ve vztahu k ostatním středoevropským měnám včera česká měna zažila o poznání lepší den než proti euru. Polský zlotý proti koruně oslabil na 5,73 PLNCZK a druhý kvartál tak nadále zůstává pro naši měnu na tomto měnovém páru velmi nadějným obdobím. Vůči maďarskému forintu koruna posílila během dne na 15,89 CZKHUF. Pro dnešní den očekáváme na české koruně pohyb v pásmu 24,68 – 24,75 EURCZK.

Úterní obchodování na eurodolaru ovládla americká měna, když se jí podařilo mírně posílit na 1,087 EURUSD. Euru sice nahrála slabší data z amerického trhu práce, na získání dominance to ale nestačilo. Podle dosavadního vývoje se zdá být pravděpodobné, že parita nebude během nejbližších týdnů aktuálním tématem. Naopak dolar by mohl předvést určitou korekci. Progres včera americký dolar vykázal i proti české koruně, kde dosáhl na 22,72 USDCZK.

Očekávané události