zpět

Česká koruna se vrací k hodnotám z doby před posledním zasedáním ČNB

7.11.2023

Středoevropské měny během pondělí většinou oslabovaly. Česká koruna se vrací zpět na hodnoty, které panovaly před posledním zasedáním ČNB. Americkému dolaru se daří, hlavní měnový pár se dostal pod hranici 1,07 EURUSD.

Pondělní obchodování se po několika dnech opět neslo ve znamení návratu naší domácí měny zpět do starých známých pozic. Na měnovém páru s eurem byla koruna na konci dne těsně pod 24,50 EURCZK. Během noci a dnes ráno už se dostala výrazně nad tuto hranici a dál slábne. Vůči polskému zlotému koruna už skoro rok vytrvale tahá za slabší konec provazu a dál ztrácela také včera, dnes „startovala“ z hodnoty 5,50 PLNCZK. Je ale fakt, že po říjnových volbách, které polské měně nahrály, nyní zažívá měnový pár PLNCZK relativní klid a ustálení situace. Velmi podobný vývoj po volbách vidíme u zlotého i vůči euru – kurz se včera a obecně velmi často i v poslední dny držel na 4,45 EURPLN. Jediný úspěch včera přišel pro korunu v rámci regionu na měnovém páru s forintem, vůči kterému posílila na 15,48 CZKHUF. Na měnovém páru s eurem se forint držel podobně jako zlotý celý den bez výraznějších pohybů. Maďarský forint sráží těžká ekonomická situace v zemi a vývoj, který moc nenahrává v tomto ohledu změně. Mezinárodní měnový fond ve své říjnové zprávě snížil výhled tamní ekonomiky z růstu o 0,5 procenta na pokles o 0,3 procenta. Forint obecně vůči euru z dlouhodobého hlediska neustále více a více oslabuje a dá se čekat, že trend se jen tak nezmění. Naprostým opakem je dlouhodobý vývoj koruny a eura. Zlotý je pak uprostřed těchto trendů s dlouhodobým velmi mírným oslabováním. Pro dnešek na české koruně očekáváme pohyb v pásmu 24,52 – 24,62 EURCZK.

Na hlavním měnovém páru odpoledne začal dolar posilovat a dnes ráno už se mu podařilo dostat na 1,069 EURUSD. Lze očekávat, že neschopnost Evropy v čele s Německem vrátit se k růstu, který ale stagnoval už před Covidem, bude v kontrastu se vzdalující se ekonomikou USA dělat euru v budoucnu konstantní potíže. Česká koruna vůči dolaru propadla včera na 22,80 USDCZK, během noci a dnes ráno se ale ztráty prohloubily ještě výrazně víc a aktuálně koruna oslabuje na 22,96 USDCZK.

Více k očekávaným událostem ZDE