zpět

Česká koruna „kráčí“ vstříc prognózám

21.11.2023

Regionu dominuje silný polský zlotý, koruna a forint se potácejí v nejednoznačných výsledcích a prognózy jim zrovna nelichotí. Euro "odstartovalo" týden na hlavním měnovém páru jako silnější hráč, důvodem jsou mj. sázky na konec cyklu zvyšování sazeb ze strany Fedu.

Přestože se naše domácí měna včera i přes různé výkyvy opakovaně vracela k ranním 24,50 EURCZK, už přes půl roku vytrvale slábne a nachází se nyní na hodnotách ze začátku loňského podzimu. Aktuálně jí proti euru nepomáhá ani slabý americký dolar, ze kterého by mohla těžit a který bude tento týden pro korunu důležitý i díky nepříliš nabitému kalendáři makrodat z regionu a ze světa obecně. Prognózy české měně nevěští nadále ani slibnou budoucnost. Největší švýcarská banka UBS svým klientům v současnosti radí sázet na výrazný propad koruny a nakupovat polské zloté jako jednu z nejvýnosnějších investičních strategií pro rok 2024. Kurz polské a české měny vidí banka v příštím roce na šesti korunách, kde se hodnota měnového páru nacházela naposledy v roce 2020. Faktem je, že vývoj tomu vskutku nasvědčuje a jen za včerejšek zlotý posílil z 5,58 PLNCZK na 5,62 PLNCZK. Zlotý by měl díky povolební vyhlídce Varšavy na získání desítek miliard eur z evropských fondů sílit i vůči euru, u české koruny ale UBS očekává pro rok 2024 hodnoty až kolem 25,50 EURCZK.

Koruna včera v rámci regionu posílila alespoň proti maďarskému forintu, když zakončila denní seanci na tomto měnovém páru na 15,50 CZKHUF. Aktuální politická kampaň vládnoucího Fideszu před volbami do Evropského parlamentu by mohla znamenat výraznou komplikaci v šancích Budapešti odblokovat zmrazené unijní peníze. A v důsledku toho by tedy měla hrát proti možnému posílení forintu. Pro dnešní den očekáváme na české koruně pohyb v pásmu 24,47 – 24,53 EURCZK.

Eurodolar byl v pondělí svědkem naprosté dominance eura, které se vyšplhalo na 1,094 EURUSD. Důvodem jsou mj. i sázky na konec cyklu zvyšování sazeb ze strany Fedu, který by mohl už v březnu příštího roku přikročit k jejich prvnímu snížení. Uvidí se, zda se jednotné evropské měně povede atakovat opětovně hranici 1,10 EURUSD. Slabého dolaru mírně využila i česká koruna, když zakončovala pondělí na 23,39 USDCZK.