
Červnová inflace potvrzena na 2,9 %
Zatímco v dubnu meziroční inflace zvolnila na 1,7 %, což byla nejnižší hodnota za více jak sedm let, tak v červnu se inflace nachází již těsně pod 3 %. To na první pohled působí nepříjemně, ale důvodem je mimo jiné i efekt nižší statistické základny z loňského června. Již v následujících měsících začne meziroční tempo inflace velmi pravděpodobně zpomalovat ke 2,5 % a níže. Z červnových čísel lze vypíchnout především pokračující rychlý růst cen imputovaného nájemného a nájemného z bytu, tj. té části spotřebního koše, která je navázána na nemovitosti.
Spotřebitelská inflace (červen 2025) – finální údaj
Spotřebitelská inflace v červnu v souladu s předběžným odhadem ČSÚ vzrostla o 0,3 % m/m a o 2,9 % r/r. Meziroční růst spotřebitelských cen tak po květnu opět zrychlil a dostal se těsně pod horní hranici tolerančního pásma inflačního cíle České národní banky (ČNB). Jádrová inflace pravděpodobně zrychlila na 3 % r/r z květnových 2,8 % r/r.
Zatímco v dubnu meziroční inflace zvolnila na 1,7 %, což byla nejnižší hodnota za více jak sedm let, tak v červnu se inflace nachází již těsně pod 3 %. To na první pohled působí nepříjemně, ale důvodem je mimo jiné i efekt nižší statistické základny z loňského června. Již v následujících měsících začne meziroční tempo inflace velmi pravděpodobně zpomalovat ke 2,5 % a níže.
V meziměsíčním srovnání měly největší dopad do zdražení oddíl bydlení, voda, energie, paliva a rovněž oddíly doprava a rekreace a kultura. Potraviny v červnu oproti květnu zdražily o 0,3 % a pohonné hmoty a oleje o 1,0 %. Ceny dovolených s komplexními službami se zvýšily o 2,4 %, což na červen není nijak výrazný nárůst. V červnu pokračoval meziměsíční růst cen imputovaného nájemného za bydlení (0,5 %) a nájemného z bytu (0,7 %). Meziměsíční růst cen stravovacích (0,2 %) a ubytovacích služeb (0,4 %) byl v červnu umírněnější, ale v případě ubytovacích služeb rostly velmi prudce ceny v předchozích měsících.
V meziročním srovnání do inflace nejvíce přispíval růst cen potravin a nealkoholických nápojů. Z dalších oddílů poté bydlení, voda, energie a paliv, rovněž alkoholické nápoje a tabák a služby ať již rekreace a kultura či stravování a ubytování. Ceny zboží v červnu meziročně vzrostly o 1,6 % a ceny služeb o 5,0 %.
I v červnu tak platilo, že hlavními zdroji růstu inflace jsou aktuálně služby včetně imputovaného nájemného a potraviny. Zdražování ve službách orientovaných na rekreaci, stravování a ubytování je podporováno růstem reálných mezd a obecně ochotou domácností ceny akceptovat. V případě imputovaného nájemného je růst cen tažen zdražováním nemovitostí. Ve 2. čtvrtletí došlo v případě imputovaného nájemného k zřetelnému zrychlení cenového růstu. Co se týká potravin, tak zde ceny z měsíce na měsíc sice oscilují, ale po vyhlazení ceny potravin rostou.
V souhrnu za celý letošní rok lze očekávat inflaci v rozmezí 2,1 – 2,5 %. Bankovní rada ČNB v červnu ponechala úrokové sazby beze změny a ve druhé polovině letošního roku centrální bankéři pravděpodobně sazby snižovat už vůbec nebudou. A pokud ano, tak jen kosmeticky o čtvrt procentního bodu. Výraznější snížení sazeb ze strany ČNB je teoreticky možné v případě, že by v nejbližších měsících došlo k citelnému zhoršení ekonomické aktivity např. v návaznosti na vyšší americká cla. To je však již více hypotetický scénář.