zpět

CEO BlackRocku říká, že Ether ETF je možný i v případě, že ETH je považován za cenný papír

28.3.2024

Ředitel společnosti BlackRock, Larry Fink, řekl, že ETF pro ether by byl stále možný i v případě, že Komise pro cenné papíry a burzy Spojených států (SEC) označí kryptoměnu jako cenný papír, což by zvýšilo regulační dohled nad druhým největším digitálním aktivem.

Když byl v úterý na Fox Business dotázán, zda by BlackRock - který v kryptoměnách zanechal vlny prostřednictvím svého bitcoinového burzovně obchodovaného fondu, který byl představen dříve letos - mohl stále uvést na trh ETF, který drží ether Ethereum, pokud by kryptoměna byla považována za cenný papír, odpověděl: "Myslím si, že ano."

SEC údajně zkoumá otázku, zda je ether cenným papírem. Fortune dříve tento měsíc informovalo, že regulátor se snaží ether klasifikovat jako cenný papír a zaslal několika společnostem jako součást této zkoumání.

To vyvolalo obavy z toho, zda by to znamenalo, že by ETF pro ether byl v USA vůbec možný.

Přesto však Finkova sebedůvěra je výraznou notou optimismu.

Osm potenciálních vydavatelů, včetně BlackRocku, podali u SEC podání k uvedení na trh burzovně obchodovaného fondu (ETF) pro ether. Konečné rozhodnutí regulátora je očekáváno v květnu a odborníci průmyslu předpokládají, že žádosti nebudou schváleny, bez ohledu na to, jaký charakter SEC přisoudí etheru.

BlackRock je také jedním z nyní 11 vydavatelů burzovně obchodovaných fondů pro spotový bitcoin. Fond obchodního giganta s aktivy, iShares Bitcoin Fund (IBIT), je zdaleka nejúspěšnějším spotovým bitcoinovým fondem, který za pouhé 2 a půl měsíce nasbíral více než 15 miliard dolarů na aktivních fondech. IBIT je "nejrychleji rostoucím ETF v historii ETF," řekl Fink na Fox Business.

"Podívejte, jsem velmi optimistický ohledně dlouhodobé životaschopnosti Bitcoinu," řekl. "Vytváříme nyní trh s větší likviditou, větší transparentností, a jsem příjemně překvapený, a nikdy bych to předtím nepředpověděl."

Když byl dotázán, zda bude dalším etherovým fondem, Fink řekl: "uvidíme."

Další aspekty způsobilosti etherového ETF jsou stále předmětem diskuse mezi odborníky a investory. Vzhledem k nedávnému zvýšenému zájmu o kryptoměny ze strany institucionálních investorů se mnozí domnívají, že schválení etherového ETF by mohlo přinést další kapitál do kryptoměnového trhu a posílit jeho legitimitu. Nicméně, regulátoři musí zvážit různé aspekty, včetně možného dopadu na trh a investorův ochranu, než učiní konečné rozhodnutí.

V současné době jsou kryptoměnové trhy stále výrazně ovlivněny regulacemi a námitkami ze strany různých vlád a regulátorů po celém světě. Otázka, zda ether bude považován za cenný papír, tak má dalekosáhlé dopady nejen na samotný etherový trh, ale i na celkový obraz kryptoměn v očích investorů a veřejnosti. To dává zájemcům o investice do etheru a kryptoměn obecně důvod k pozornému sledování vývoje a rozhodnutí regulátorů. Vzhledem k rostoucímu zájmu o kryptoměny a jejich investiční potenciál se očekává, že otázka etherového ETF bude nadále přitahovat pozornost jak ze strany investičních společností, tak regulátorů. Zatímco někteří vidí ETF jako prostředek k demokratizaci přístupu k investicím do kryptoměn pro běžné investory, ostatní zdůrazňují nutnost přísné regulace a ochrany investorů. Budoucí vývoj v této oblasti bude záviset na schopnosti průmyslu a regulátorů spolupracovat a najít rovnováhu mezi podporou inovace a zajištěním stability a bezpečnosti trhu.

Vývoj ETF pro ether také odráží rostoucí komplexitu a dynamiku trhu s kryptoměnami. S každým novým produktem nebo investičním nástrojem se kryptoměnový ekosystém dále rozvíjí a přizpůsobuje se potřebám a požadavkům investorů. Přestože jsou možnosti investování do kryptoměn stále nové a různorodé, je důležité, aby se regulátoři a investoři společně snažili vyvážit inovaci a ochranu investorů před riziky a nejistotami spojenými s touto novou třídou aktiv.