zpět

Ceny zemního plynu prudce rostou

18.6.2024

Ceny zemního plynu za poslední tři měsíce prudce vzrostly kvůli zvýšené poptávce způsobené boomem spotřeby umělé inteligence (AI) a její klíčovou rolí v přechodu na obnovitelné zdroje energie.

V přechodu světa na nízkouhlíkovou stopu se očekává, že zemní plyn bude hrát klíčovou roli při podpoře poptávky. Boom umělé inteligence navíc podpoří jeho využití ve spotřebě elektřiny. Od poloviny dubna vzrostly futures ceny zemního plynu v USA přibližně o 62 % a holandské futures o 18 % v důsledku zvýšených geopolitických napětí na Blízkém východě, snížení produkce v USA, přerušení dodávek v Norsku a očekávání rostoucí poptávky.

Podle S&P Global Commodity Insights "globální poptávka po elektřině vzroste během příštích deseti let o třetinu, včetně poptávky po datových centrech a zemní plyn bude hrát důležitou roli jako základní zdroj energie". Očekává se, že zemní plyn přidá 47 gigawattů ročně v období mezi lety 2024 a 2035.

Několik zdrojů naznačuje, že poptávka po plynu poroste zejména na rozvíjejících se trzích v Asii kvůli rostoucí populaci, průmyslovému rozvoji a přechodu na dekarbonizaci fosilních paliv do konce tohoto století. Zatímco rostoucí investice do LNG zvýší nabídku v krátkodobém horizontu, nové projekty budou nutné k uspokojení dlouhodobé poptávky.

V Číně vzrostl počet těžkých nákladních vozidel poháněných LNG v prvních čtyřech měsících tohoto roku o 459 % ve srovnání se stejným obdobím v roce 2023 díky nižším nákladům na zemní plyn a menší uhlíkové stopě ve srovnání s ropou. V březnu výzkumný ústav Economics & Technology Research Institute společnosti China National Petroleum Corporation předpověděl, že elektrická vozidla a nákladní vozidla poháněná LNG nahradí letos v Číně přibližně 10 % až 12 % spotřeby nafty a benzínu.

Analytici Wells Fargo předpovídají, že poptávka po elektřině v USA vzroste do roku 2030 až o 20 % v důsledku rostoucích energetických požadavků AI. Infrastruktura datových center pro AI by měla přidat 323 terawatthodin spotřeby elektřiny, což je sedmkrát více než současná roční spotřeba v New Yorku.

Velké technologické společnosti, jako jsou Amazon, Alphabet, Microsoft a Meta, prosperují v oblasti infrastruktury datových center, která vyžaduje obrovské množství energie. Obnovitelná energie však sama o sobě nebude schopna uspokojit rostoucí poptávku v posledních letech, což činí zemní plyn nezbytným zdrojem pro dodávku elektřiny. Podle Goldman Sachs by zemní plyn mohl dodávat 60 % energie potřebné pro AI, zatímco zbytek by připadal na obnovitelné zdroje energie.

Začátkem června vzrostly holandské futures na zemní plyn na 36,01 EUR za megawatthodinu, což je nejvyšší hodnota od prosince 2023, kvůli výpadku v plynovém zpracovatelském závodě Nyhamna v Norsku. Od začátku války na Ukrajině předstihly Norsko a Spojené státy Rusko jako hlavní dodavatele zemního plynu do Evropy. V roce 2023 Norsko představovalo 30 % a USA 19 % dodávek plynu do EU. Mezitím vzrostly dodávky LNG z Ruska také na 16 %, což je 40% nárůst oproti roku 2021.

Na druhé straně Atlantiku klesla produkce plynu v USA v roce 2024 přibližně o 9 % v důsledku snížené těžební aktivity a zpožděných projektů vrtů. Produkce plynu klesla v květnu na průměrně 96,9 miliardy kubických stop za den z 98,1 miliardy kubických stop za den v dubnu.

Do budoucna by horké léto na severní polokouli mohlo vést k dalšímu nárůstu poptávky kvůli potřebě chlazení v domácnostech a časné přípravě v průmyslových zařízeních. Přestože ceny v posledním týdnu klesly, zemní plyn by mohl i nadále čelit tlakům na růst v nadcházejících měsících.