zpět

Automobilový průmysl táhne zahraniční obchod dolů

7.12.2021

Domácí obchodní bilance klesá už pátý měsíc v řadě. Zahraniční obchod v říjnu vykázal deficit 18,2 mld. korun.

Meziročně export klesl o 7,5 % a dovoz vzrostl o 6,9 %. Klesající vývoz ukazuje na skomírající zahraniční poptávku, která je pro domácí ekonomiku životně důležitá. Rostoucí dovoz je dobrou zprávou a je znamením aktivity v ekonomice.  
Na domácí HDP bude drtivě dopadat především pokles stále kladné bilance v obchodu se zeměmi EU, zejména s Německem o 8,9 mld korun a Francií o 4 mld. korun.
Nejvíce se na dnešním špatné výsledku podílel oddíl doprava. Nejen že dál klesá přebytek obchodu s motorovými vozidly, ale prohlubuje se deficit obchodu s pohonnými hmotami. Nedaří se ani obchodu s počítači, elekronikou, kde se prohloubil schodek.
Česká koruna se během října obchodovala v pásmu 25,30 – 25,75 EURCZK. Silnější domácí měna přidělává vrásky na čele exportérům, protože za svá inkasovaná eura získají méně korun. Naopak slabší koruna jim hraje do karet. Nyní domácí měnu hodnotíme jako vyváženou s tendencí a potenciálem k posilování, které opíráme především o předpoklad dalšího růstu sazeb ze strany ČNB. Pokud by přišlo silnější posilování koruny může to představovat, pro českou pro exportně zaměřenou ekonomiku, velký problém.