zpět

SWIFT

SWIFT, což je akronym pro Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, je globální síť, která umožňuje finančním institucím komunikovat mezi sebou a uskutečňovat finanční transakce. Tato síť je zásadní pro globální finanční infrastrukturu a je používána tisíci bankami a dalšími finančními institucemi po celém světě.

Jak funguje SWIFT

SWIFT funguje jako komunikační platforma, která umožňuje bankám a dalším finančním institucím vyměňovat si informace a provádět transakce. Každá instituce má unikátní SWIFT kód, který je používán k identifikaci při transakcích. SWIFT sám o sobě neprovádí transakce, ale umožňuje je.

Kritika a kontroverze kolem SWIFTu

Ačkoli je SWIFT nezbytný pro globální finanční systém, čelil také kritice a kontroverzím. Například jeho roli v mezinárodních ekonomických sankcích a jeho zranitelnost vůči kybernetickým útokům.

Budoucnost SWIFTu

S rychlým rozvojem technologií a finančních inovací se SWIFT snaží přizpůsobit a modernizovat své služby. Například se zaváděním nových platebních technologií a digitálních měn pro usnadnění rychlejších a efektivnějších transakcí.

Zajímavost 

Jeden z největších kybernetických útoků v historii se stal v roce 2016, kdy bylo ze SWIFT systému bangladéšské centrální banky ukradeno 81 milionů dolarů. Tento útok přiměl SWIFT k přijetí přísnějších bezpečnostních opatření.