zpět

FIO banka

Fio banka její původ a vznik

Fio banka a.s. je ryze česká banka sídlící v Praze. Fio je značka finanční instituce, která začínala jako spořitelní družstvo a v roce 2010 získala bankovní licenci. V současné době se jedná o jedinou banku na českém trhu, která je založena a vlastněna pouze Čechy. Společnost je rozdělena rovným dílem mezi RNDr. Petra Marsu, MBA a LL.M. Mgr. Romualda Kopúna. Fio banka a.s. zůstává v rukou svých původních zakladatelů a ti odolávají potenciálnímu zájmu velkých zahraničních bank, pro které je český finanční trh velmi dobrým zdrojem zisků.

Výhody

Velkou výhodou této banky jsou atypicky nulové poplatky za vedení účtu. Otevření účtu v korunách, eurech a dolarech je samozřejmostí, stejně jako platební karta. Banka nabízí i obchodování akcií, což je rovněž jedna ze služeb, které zde Češi (případně Moraváci, Slezané nebo Slováci žijící v ČR) rádi vyhledávají. Fio banka dokáže i při nulových poplatcích dosahovat zisku a co do počtu klientů se řadí hned za „velkou pětku“. 

Důležité odkazy

Fio banka kontakt a Fio banka infolinka mohou být užitečné, pokud se s tímto ústavem potřebujete rychle spojit. Na telefonu +420 224 346 800 se dovoláte na klasickou infolinku, ovšem v nabídce jsou i další možnosti, jako telefon na recepci centrály, číslo pro nahlášení ztracené či odcizené karty, e-mail (fio@fio.cz) či přechod do novinářské sekce s tiskovými zprávami.

A samozřejmě jako ostatní banky má i Fio banka pobočky a těch je po republice rozeseto několik desítek. Na stránkách Fio si je můžete zobrazit dle jednotlivých krajů. A jak je tom Fio s bankomaty? Srovnávat s největšími tuzemskými bankami se sice nemůže, ale nízké stovky Fio bankomatů po České republice najdeme. Některé Fio bankomaty zastávají i funkce vkladomatů. Přesné informace o nich najdete přímo na webových stránkách Fia.

Fio banking

Fio internetbanking je vyveden ve „firemních barvách“, jak už je zvykem. Jeho rozhraní je jednoduché a přehledné, takže si každý klient rychle zažije jeho používání. Je samozřejmě zdarma a pro potvrzení transakcí využívá klasické dvoufázové ověřování pomocí SMS zprávy či elektronického klíče. Stojí za zmínku, že se v roce 1998 jednalo o první takovou službu v České republice. Fio smartbanking je pak klasická bankovní aplikace, která pomáhá klientům vyřizovat své věci z mobilního telefonu jako na systému Android, tak iOS. Fio banka online představuje možnost, jak si zřídit bankovní účet, když není čas zajít na pobočku nebo vyřizovat věc prostřednictvím kurýra. Stačí vyplnit formulář, naskenovat dva platné doklady včetně občanského průkazu a poslat na svůj nový účet tzv. ověřovací platbu z libovolné české banky. Stačí stovka.

Další služby

Fio hypotéky najdete v sekci Bankovní služby/Úvěry/Hypotéky a na stránce získáte potřebné informace včetně možnosti využít hypoteční kalkulačku. Stejně tak vidíte nabízené úrokové sazby atd. K tomuto účtu není možné vydat platební kartu, ani z něj platit inkaso, SIPO platby či trvalé příkazy. Je prostě určen jen pro spoření.

Fio investice jsou nabízeny jako nákup podílových listů investičních fondů, a to již od 300 Kč měsíčně. Fondů je v nabídce hned několik a jsou u nich uvedeny i grafy od roku 2018 včetně výnosnosti. Nabízí výhodné obchodovací poplatky, analytický servis zdarma a možnost obchodovat na burzách v ČR, Německu a USA. Fio e-Broker je pak internetová aplikace, skrze kterou můžete celý proces řídit. Pro ty, kteří si rádi obchodují akcie sami, je tato banka oblíbeným poskytovatelem zmíněných služeb a v rámci seznamování je možno si zřídit demo účet a obchodování na platformě si virtuálně vyzkoušet. Žijeme přeci jen v moderním informačním věku a pro klienty je přirozenější obchodovat své akcie přes internetový interface, než běhat na pobočku s vyplněnými formuláři. S ohledem na rychlost operací, která může být na trhu cenných papírů klíčová, je vyřizování obchodů na finančním trhu přes internet mnohem smysluplnější.

Seznam dalších služeb:

Kód banky

Jako každá banka má i Fio banka svůj zcela identický kód a v tomto případě je kód banky 2010 snadno zapamatovatelný.