zpět

FIO banka

Fio banka její původ a vznik

Fio banka a.s. je ryze česká banka sídlící v Praze. Fio je značka finanční instituce, která začínala jako spořitelní družstvo a v roce 2010 získala bankovní licenci. V současné době se jedná o jedinou banku na českém trhu, která je založena a vlastněna pouze Čechy. Společnost je rozdělena rovným dílem mezi RNDr. Petra Marsu, MBA a LL.M. Mgr. Romualda Kopúna. Fio banka a.s. zůstává v rukou svých původních zakladatelů a ti odolávají potenciálnímu zájmu velkých zahraničních bank, pro které je český finanční trh velmi dobrým zdrojem zisků.

Výhody

Velkou výhodou této banky jsou atypicky nulové poplatky za vedení účtu. Otevření účtu v korunách, eurech a dolarech je samozřejmostí, stejně jako platební karta. Banka nabízí i obchodování akcií, což je rovněž jedna ze služeb, které zde Češi (případně Moraváci, Slezané nebo Slováci žijící v ČR) rádi vyhledávají. Fio banka dokáže i při nulových poplatcích dosahovat zisku a co do počtu klientů se řadí hned za „velkou pětku“. 

Důležité odkazy

Fio banka kontakt a Fio banka infolinka mohou být užitečné, pokud se s tímto ústavem potřebujete rychle spojit. Na telefonu +420 224 346 800 se dovoláte na klasickou infolinku, ovšem v nabídce jsou i další možnosti, jako telefon na recepci centrály, číslo pro nahlášení ztracené či odcizené karty, e-mail (fio@fio.cz) či přechod do novinářské sekce s tiskovými zprávami.

A samozřejmě jako ostatní banky má i Fio banka pobočky a těch je po republice rozeseto několik desítek. Na stránkách Fio si je můžete zobrazit dle jednotlivých krajů. A jak je tom Fio s bankomaty? Srovnávat s největšími tuzemskými bankami se sice nemůže, ale nízké stovky Fio bankomatů po České republice najdeme. Některé Fio bankomaty zastávají i funkce vkladomatů. Přesné informace o nich najdete přímo na webových stránkách Fia.

logo Fio banka

Fio banking

Fio internetbanking je vyveden ve „firemních barvách“, jak už je zvykem. Jeho rozhraní je jednoduché a přehledné, takže si každý klient rychle zažije jeho používání. Je samozřejmě zdarma a pro potvrzení transakcí využívá klasické dvoufázové ověřování pomocí SMS zprávy či elektronického klíče. Stojí za zmínku, že se v roce 1998 jednalo o první takovou službu v České republice. Fio smartbanking je pak klasická bankovní aplikace, která pomáhá klientům vyřizovat své věci z mobilního telefonu jako na systému Android, tak iOS. Fio banka online představuje možnost, jak si zřídit bankovní účet, když není čas zajít na pobočku nebo vyřizovat věc prostřednictvím kurýra. Stačí vyplnit formulář, naskenovat dva platné doklady včetně občanského průkazu a poslat na svůj nový účet tzv. ověřovací platbu z libovolné české banky. Stačí stovka.

Internetová stránka Fio: www.fio.cz

FIO osobní účet

Velkou výhodou je bezplatné používání bankovního účtu. Neplatíte tedy za standardní bankovní služby. Tento osobní účet je bez jakýchkoli poplatků a bez podmínek, jak je to zvykem u konkurenčních bank. Klienti, kteří obchodují se zahraničím anebo jezdí často na dovolené ocení jistě fakt, že Fio osobní účet lze zdarma otevřít jak v korunách, tak i ve 13 dalších cizích měnách. Euro platby v rámci eurozóny jsou zcela zdarma a platby v dalších cizích měnách jsou zpoplatněné.

FIO banka zároveň k osobnímu účtu nabízí výhody zdarma pro své klienty. Jako jsou například neomezené výběry z libovolného bankomatu v ČR i zahraničí s kartou Visa, nebo dokonce číslo účtu na přání.

Součástí těchto výhod je rovněž sdílení osobního účtu se členy rodiny s možností oddělené evidence soukromých a rodinných financí. Ke každému sdílenému účtu je možné zřídit i druhou kartu pro disponenta. Nastavení přístupů a přiřazování rolí členům rodiny lze jednoduše přes internetové bankovnictví anebo mobilní aplikaci Fio Banky.

Bankovní účet pro děti

Ve Fio bance je možné zřídit bankovní účet dítěti již ihned po jeho narození. V osmi letech je mu možné dodatečně zřídit i platební kartu. Dítě má přístup do internet bankingu, avšak jen v pasivní formě. Nemůže tedy samo zadávat platby a provádět změny na svém účtu. Rodič má kontrolu i co se týče plateb kartou a pro výběry z bankomatů díky limitům, které jsou přednastaveny v dětském rozhraní Internet bankingu.

Účet svému dítěti založíte zdarma a může ho spravovat jen rodinný zástupce. Platební karta je přednastavena limity pro děti od 8 let do 15 pro výběry maximálně 5000 Kč týdně.

Účty pro studenty od 15 do 18 let

Studenti a mladiství mohou využívat služeb FIO banky a jejich osobního účtu téměř stejně tak, jako dospělí. V praxi stačí, aby rodinný zástupce na kterékoli pobočce podepsal protokol o nastavení autorizace pokynů pro své dítě.

Mladiství mají pak téměř plnohodnotný přístup do internetového bankovnictví a mohou sami provádět platby a platební příkazy. Limit pro tyto úkony je přednastaven na 15 000 Kč, který však může rodič snížit dle svého uvážení.

Fio podnikatelský účet

Pro podnikatele Fio banka nabízí podnikatelský účet, který je založen na stejných podmínkách jako pro fyzické osoby. Platby můžete provádět neomezeně v rámci Fio, ČR V CZK i mezi ČR A SR v EUR. K podnikatelskému účtu si lze rovněž sjednat druhou kartu pro disponenta, který může být majitelem účtu jednoduše spravován včetně limitů a oprávnění k účtu přes internet banking.

Výhodou podnikatelského účtu je samozřejmě také API bankovnictví pro další propojení a aplikace Fio API Plus. Stejně tak jako je to u účtu pro fyzické osoby, tak i podnikatelé mají možnost vytvořit si číslo účtu na přání.

Příchozí i odchozí Euro platby jsou zcela zdarma a účet si lze také zřídit ve 14 světových měnách.

Transparentní účet

Fio banka mezi své produkty zařazuje také transparentní účet, který slouží k transparentnímu toku peněz mezi účty za účelem poskytnutí detailních informací o transakcích mezi účty. U Fio banky jsou k dispozici všechny transakce za rok zpětně.

Transparentní účet slouží především k podpoře a posílení důvěryhodnosti neziskovým organizacím, spolkům a nadacím. Transparentní účet lze u Fio založit zdarma anebo si můžete nechat zdarma ztransparentnit Váš stávající.

Pobočka Fio Banky v Chomutově. Dostupné z: www.fio.cz

Další služby

Fio hypotéky najdete v sekci Bankovní služby/Úvěry/Hypotéky a na stránce získáte potřebné informace včetně možnosti využít hypoteční kalkulačku. Stejně tak vidíte nabízené úrokové sazby atd. K tomuto účtu není možné vydat platební kartu, ani z něj platit inkaso, SIPO platby či trvalé příkazy. Je prostě určen jen pro spoření.

Fio investice jsou nabízeny jako nákup podílových listů investičních fondů, a to již od 300 Kč měsíčně. Fondů je v nabídce hned několik a jsou u nich uvedeny i grafy od roku 2018 včetně výnosnosti. Nabízí výhodné obchodovací poplatky, analytický servis zdarma a možnost obchodovat na burzách v ČR, Německu a USA. Fio e-Broker je pak internetová aplikace, skrze kterou můžete celý proces řídit. Pro ty, kteří si rádi obchodují akcie sami, je tato banka oblíbeným poskytovatelem zmíněných služeb a v rámci seznamování je možno si zřídit demo účet a obchodování na platformě si virtuálně vyzkoušet. Žijeme přeci jen v moderním informačním věku a pro klienty je přirozenější obchodovat své akcie přes internetový interface, než běhat na pobočku s vyplněnými formuláři. S ohledem na rychlost operací, která může být na trhu cenných papírů klíčová, je vyřizování obchodů na finančním trhu přes internet mnohem smysluplnější.

Seznam dalších služeb:

Kód banky

Jako každá banka má i Fio banka svůj zcela identický kód a v tomto případě je kód banky 2010 snadno zapamatovatelný.