zpět

EURO

Historie a vznik eura

Euro je oficiální měna 19 ze 27 členských států Evropské unie, známých jako eurozóna. Tato měna byla zavedena non-fyzickou formou (bankovní převody, elektronické platby, apod.) 1. ledna 1999, kdy nahradila Evropskou měnovou jednotku (ECU). Fyzické bankovky a mince eura byly uvedeny do oběhu 1. ledna 2002 a postupně nahradily měny národní.

Vlastnosti a symboly eura

Symbol eura (€) je založen na řeckém písmenu epsilon, které odkazuje na počátky evropské civilizace, a také na první písmeno slova "Evropa" v latince. Dvě paralelní čáry symbolizují stabilitu.

Bankovky eura jsou vydávány v nominálních hodnotách 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 euro. Každá bankovka má jinou barvu a velikost, které se zvyšují s hodnotou. Design bankovek zahrnuje ilustrace různých architektonických stylů v evropské historii, ale neobsahují žádné konkrétní existující stavby.

Mince eura

Mince eura existují v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centů, a také 1 a 2 eura. Mince mají společnou evropskou stranu, zobrazující hodnotu mince, a národní stranu, která se liší podle země eurozóny. Národní strana přesto musí obsahovat 12 hvězd symbolizujících EU.

Euro a jeho vliv na ekonomiku

Zavedení eura přineslo členským zemím řadu výhod, mezi které patří:

Výhody přijetí eura

Přijetí eura jako hlavní měny přináší řadu výhod jak pro jednotlivé země, tak pro jejich obyvatele. Některé z hlavních výhod zahrnují:

Nicméně, je důležité poznamenat, že přijetí eura také přináší určité nevýhody a výzvy, včetně omezení schopnosti zemí provádět samostatnou měnovou politiku.

Nevýhody přijetí eura

Přestože přijetí eura přináší mnoho výhod, existuje také několik nevýhod a výzev, které stojí za zmínku:

Kritika a kontroverze

I přes výhody, zavedení eura také čelilo kritice. Některé země tvrdí, že přijetí eura omezilo jejich schopnost provádět vlastní měnovou politiku a reagovat na ekonomické krize.

Zajímavost

Největší hodnota eura, kterou kdy dosáhlo vůči americkému dolaru, byla 1.87 EURUSD v červenci 2008.