zpět

Dolar

Dolar je běžný název pro měnu používanou v mnoha zemích po celém světě. Nejznámější a nejvíce obchodovanou měnou je americký dolar, který je oficiální měnou Spojených států amerických. Dalšími zeměmi, které používají dolar, jsou například Kanada, Austrálie a Singapur.

Historie doláru

Původ doláru se datuje do 16. století, kdy byly v Evropě používány mince zvané thaler. Tento název byl později v Nizozemsku přejmenován na dolar. Když britští kolonisté přišli do Ameriky, začali používat tento termín pro označení místní měny.

Funkce dolaru

Dolar plní několik důležitých funkcí. Mezi ně patří:

Význam amerického dolaru

Americký dolar je pro světovou ekonomiku zvlášť důležitý. Je to hlavní rezervní měna, což znamená, že je hojně držena centrálními bankami po celém světě jako součást jejich měnových rezerv. Americký dolar je také často používán pro cenové stanovení v mezinárodním obchodě, například pro ropu a zlato.

Dolar a jeho hodnota

Hodnota dolaru se mění v závislosti na mnoha faktorech, včetně ekonomických podmínek, politických událostí a tržních sil. Hodnotu dolaru lze vyjádřit vůči jiným měnám prostřednictvím měnových kurzů. Tyto kurzy se neustále mění v reakci na změny nabídky a poptávky na devizových trzích.

Zajímavost 

Bankovky dolaru ve skutečnosti nejsou vyrobeny z papíru. Americké bankovky jsou vyrobeny z bavlněné a lněné tkaniny. Je to jeden z důvodů, proč jsou tak odolné.