zpět

Broker

Broker, nebo také obchodník s cennými papíry, je označení pro společnost či organizaci, která se zabývá obchodováním s cennými papíry na vlastní účet nebo jménem svých zákazníků. Zjednodušeně řečeno broker je prostředníkem mezi trhem a obchodníky a na rozdíl od burzy uživatelé nevlastní aktiva, se kterými obchodují. V České republice je pro výkon této role zapotřebí zvláštní licence ČNB, která upravuje rozsah nabízených služeb.

Brokeři obecně nabízí celou škálu investičních služeb a obchodovatelných aktiv. Jednotlivé akcie, opce, podílové fondy, fondy obchodované na burze a dluhopisy. Některé také nabídnou přístup ke kryptoměnám, obchodování s futures nebo na devizovém trhu. V souvislosti s technologickým pokrokem se ale i role brokera v posledních desítkách let značně obměnila. Z hlediska nabízených instrumentů pak rozlišujeme následující typy brokerů:

Výběr brokera

Jak tedy spolehlivě poznat, který je ten nejlepší broker pro vaše obchodní aktivity? U této otázky je třeba zvážit mnoho faktorů a rozhodnutí bude pravděpodobně stejně záviset na individuálních prioritách. Důležitým aspektem při výběru brokera jsou potenciální náklady spojené s obchodováním, které mohou značně ovlivnit budoucí rentabilitu investiční činnosti. U forexového brokera může být při obchodování s měnovými páry sledovaným kritériem například spread, tedy rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. Dále také konkrétní typy poplatků za zprostředkování obchodu, akciový broker dnes už běžně nabízí obchodování aktiv zcela bez poplatku.

Nabízené služby

Online broker do své nabídky zahrnuje mnohdy mnohem více než jen klasické obchodní služby zprostředkovatele. Některé poskytují vzdělávací nástroje, které mohou být zvláště užitečné pro ty, kteří s investováním teprve začínají. Výhodou pro obchodníky může být například možnost zadávání obchodů na vlastních uživatelských platformách, často společně s nejrůznějšími analytickými nástroji. Nedílnou součástí a spolehlivým znakem seriózní brokerské společnosti je i funkční zákaznická podpora, která především začátečníkům může mnohdy ušetřit čas i peníze.

Důvěryhodnost

Důležité je také dostatečně prověřit kredibilitu daného brokera, recenze, historii, příslušné regulátory a získané licence. Dalším způsobem, jak ověřit pověst, kterou daný broker má, je zjistit, kolik aktivních klientů spravuje. Čím větší je obchodník s cennými papíry, tím stabilnější bude jeho obchodní platforma a riziko při velkých cenových výkyvech. V případě, že se chystáte obchodovat CFD kontrakty a využít tak princip pákového efektu, je zapotřebí prověřit, zda je daný broker regulován Evropským orgánem pro cenné papíry a trhy (ESMA). Díky této regulaci je retailový investor chráněn před záporným zůstatkem na účtu a omezuje tak maximální ztrátu, kterou díky pákovému efektu může utrpět. Prakticky tak nikdy nemůže ztratit více prostředků, než které vložil do nákupu CFD kontraktů.

Nejdůležitější aspekty výběru brokera v bodech