zpět

Zahraniční obchod ČR v listopadu skončil v přebytku 5,7 mld. korun, ta je nejsilnější od září 2012

7.1.2022

Českému zahraničnímu obchodu se podařilo vymanit se z červených čísel. Záporná obchodní bilance trvala už pět měsíců, ale dneškem jsme se dostali do kladných hodnot.

Vývoz šel meziročně nahoru o 8,1 %, dovoz o 17,1 %. Špatnou zprávu hlásí obchod se státy v EU. Listopadový přebytek v objemu 76,3 mld. korun byl meziročně nižší, což je nemilou novinkou. Zahraniční obchod s EU je pro ČR životně důležitý.

Posilující česká koruna bude dál devastovat domácí exportéry. Za vyvezené zboží totiž inkasují eura, ale při kurzech pod hladinou 25,00 EURCZK dostanou méně korun. Protože firmy mají náklady v korunách, tuto mezeru musejí nějak vyřešit. Od včerejška se navíc koruna pohybuje kolem 24,50 EURCZK.

Zdražení vlastních produktů si kvůli konkurenci v zahraničí zřejmě bude moci dovolit jen málokdo. Do určité míry si firmy mohou krátit zisky, prostor však není nekonečný a nákladová strana kvůli rostoucím cenám a mzdám bobtná. Řešením je buď fixace kurzu forwardem nebo obezřetná výdajová politika s důsledným trváním na úsporách.

Koruna nejsilnější za posledních devět let a míří pod 24,50 EURCZK

V letošním roce exportéři nebudou mít na růžích ustláno. Koruna posiluje a po včerejším robustním posílení se dnes obchoduje v blízkosti 24,50 EURCZK. Tímto tempem jistě nebude posilovat trvale a pravděpodobná je dokonce i mírná korekce zisků, ale větší pád domácí měny vzhledem k prohlášením centrálních bankéřů o odhodlanosti zvedat sazby i letos, se očekávat nedá. Každých deset haléřů silnější koruny znamená větší problémy pro české vývozce.


Koruna posiluje především kvůli ujišťování centrálních bankéřů o tom, že budou nadále zvedat sazbu. Díky rostoucímu úročení se dostává do hledáčku hráčů na trhu ať už dlouhodobějších investorů nebo krátkodobých spekulantů. Ti ji ve větší míře nakupují a profitují z její držby. Rostoucí úročení je pro ně velkým lákadlem.