zpět

Výhled pohybu měnového páru USDCZK

20.3.2023

Poslední čtyři týdny se koruna obchodovala v pásmu 21,85 – 22,82 USDCZK. Americký dolar se na hlavním měnovém páru v posledních týdnech pohyboval v rozmezí 1,0530 až 1,0750 EURUSD. Posílení dolaru po 10. březnu souvisí s problémy na americkém bankovním trhu a především se švýcarskou bankou Credit Suisse.

Překvapení pro trhy si v podobě jestřábího vystoupení připravil šéf Fedu Jerome Powell, který při projevu před americkým Kongresem řekl, že poslední příchozí makrodata byla silnější, než se čekalo, což bude vyžadovat zřejmě vyšší úroveň úrokových sazeb. Trhy tak přehodnotily svá očekávání a zvýšily sázky na růst sazeb o 50 bazických bodů, namísto 25 již na březnovém zasedání. K přecenění zpět k 25 bazickým bodům trh dospěl během minulého týdne, kdy se v souvislosti s krachem amerických bank SVB a Signature Bank značně zvýšila šance, že si Fed bude muset dát se zvyšováním úrokových sazeb pauzu. Největším rizikem jsou tak aktuálně obavy, že se nynější situace projeví i v dalších bankách a finančních institucích, což mnohým může živě připomenout vzpomínky na velkou recesi v roce 2008 a dopady krachu Lehman Brothers. Do hry by tak teoreticky mohla vstoupit možnost brzkého snižování sazeb, v případě potřeby i účinný nástroj americké centrální banky v podobě kvantitativního uvolňování, což by ale znamenalo, že Fed do jisté míry rezignoval na boj s inflací. Očekáváme, že otřesy amerického bankovního sektoru mohou značně ovlivnit diskusi ohledně dalšího zvyšování sazeb ze strany Fedu, následující zasedání americké centrální banky tak může být pro trhy o dost hůře čitelné, než tomu bylo v posledních měsících.

Příchozí makrodata v uplynulém měsíci nepřinesla žádná zvláštní překvapení. Americká inflace dosáhla v únoru 6% úrovně v meziročním vyjádření, oproti výsledku 6,4 % v lednu. Meziměsíčně spotřebitelské ceny zaznamenaly růst 0,4 %, v souhrnu však zdražování již osmým měsícem zpomaluje. I když aktuální výsledek odpovídá tržním prognózám, růst cen v USA stále zůstává výrazně nad 2% cílem americké centrální banky.

Napětí amerického trhu práce opět potvrdil tradiční report počtu nově vytvořených pracovních míst mimo sektor zemědělství (non-fam payrolls), který dopadl výrazně lépe, než se čekalo. Očekávání byla nastavena na 205 tisíc, nicméně v únoru americká ekonomika vytvořila 311 tisíc nových míst. Navíc byl směrem vzhůru zrevidován i lednový výsledek na 504 tisíc pracovních míst. Vysoko nad odhady skončil také ADP report ze soukromého sektoru, který v únoru vytvořil 242. tisíc nových pozic, přičemž odhady počítaly s výsledkem okolo 200 tisíc. Hlavní ekonomka ADP k tomu současně poznamenala, že aktuální vysoká tvorba pracovních míst v kombinaci s rostoucími mzdami pravděpodobně nepřispěje v blízké době ke snížení inflačních tlaků. Únorová míra nezaměstnanosti v USA nenaplnila očekávání analytiků. Počítalo se se stagnací na lednové hodnotě 3,4 %, výsledek 3,6 % tak můžeme hodnotit jako mírné zklamání. Na druhou stranu lednový výsledek znamenal nejnižší míru nezaměstnanosti v USA za posledních 50 let.

ČNB na svém zasedání na začátku února dle očekávání ponechala úrokové sazby na stávajících úrovních a 2T repo sazba se tak již od června loňského roku nachází na 7,0 %. Od měnově-politického zasedání plánovaného na 29. března, i vzhledem ke složení bankovní rady, v zásadě nelze očekávat nic jiného, než ponechání sazeb na stávajících úrovních. S vysokou pravděpodobností bude výsledek hlasování 5:2 ve prospěch ponechání sazeb.

ČNB na devizovém trhu není aktivní již od října a v neočekávaných ziscích koruny nabyté v roce 2023 tak „prsty“ nemá. Koruně pomáhá pozitivní nálada na trhu, výrazný pokles nejistoty ohledně dostupnosti energetických surovin v Evropě a také nárůst objemu úvěrů, které se domácí subjekty, vzhledem k nižšímu úročení, berou raději v eurech než v české koruně. Vzhledem k očekávaným zvyšování sazeb na euru (a nepravděpodobnému utažení měnové politiky ze strany ČNB) se ale zřejmě postupně bude vliv tohoto faktoru snižovat. Od podzimu loňského roku se dost zásadním způsobem prodloužil horizont, během kterého má ČNB „kapacitu“ případně slábnoucí korunu devizovými operacemi na trhu podporovat, pokud by to bylo třeba.

Poslední zveřejněné výsledky české ekonomiky dopadly smíšeně. Lednová průmyslová produkce v meziročním vyjádření klesla o 1,4 %, když se počítalo s více než 2% růstem. Nepříjemným překvapením tentokrát dopadl výsledek nových zakázek ze zahraničí, které poklesly o 3,5 %. Tuzemské zakázky vzrostly o 13,6 % Obchodní bilance v lednu skončila po 11 měsících kladným saldem, když hodnota vývozu hodnotu dovozu převýšila o 9,5 mld. CZK. Sice se jedná o pozitivní výsledek, ale je třeba vidět to, že česká ekonomika bývala zvyklá na úplně jiné hodnoty, když kladná salda generovala v zásadě stabilně. Silná česká koruna exportérům do karet nehraje, řešením je fixace směnného kurzu, kdy se při prodeji eur či dolarů do českých korun budoucí kurz oproti aktuálnímu zlepšuje. Lednové maloobchodní tržby se meziročně propadly o 7,7 % a tržby maloobchodníkům tak klesly již devátý měsíc v řadě, když se očekával pokles ve výši 7,9 %. Ani v příštích měsících zatím nepočítáme s tím, že by se měl negativní trend otočit. Důvodem je obecně se horšící ekonomická situace a také relativně vysoká srovnávací základna. S výjimkou Belgie zažili v únoru čeští maloobchodníci nejvýraznější meziroční pokles svých tržeb v rámci celé Evropské unie. Únorová míra nezaměstnanosti ve srovnání s lednem stagnovala na 3,9 %, když Česká republika udržela místo premianta celé EU. Statistický úřad Eurostat používá jinou metodiku, dle ní byla únorová míra nezaměstnanosti v ČR ve výši 2,6 %. Na druhém místě se „srovnalo“ Německo spolu s Maltou a výsledkem 3,0 %, na opačném konci pořadí se nachází Španělsko s výsledkem 13,3 %. Počet volných pracovních míst v ČR činil 283.000 a v podstatě se rovnal počtu uchazečů o zaměstnání. V únoru domácí spotřebitelské ceny vzrostly meziročně o 16,7 %. Růst tak mírně zpomalil, v lednu se ceny ve spotřebitelském koši zvýšily o 17,5 %. Důvodem celkového zpomalení růstu bylo především meziroční snížení cen elektřiny a plynu. Na zvyšování celkové cenové hladiny se podílela především oblast bydlení, kde ceny meziročně stouply o 22 %. Ještě o něco výrazněji stouply ceny potravin, za něž jsme si meziročně připlatili v průměru o 24 % více. Očekáváme, že inflace (CPI) má svůj vrchol už za sebou a v průběhu prvního pololetí bude pozvolna klesat. Ve druhém pololetí by, především díky vysoké srovnávací základně, měl být pokles růstu cen výraznější.

Predikce měnového páru USDCZK

1 měsíc 3 měsíce 6 měsíců 12 měsíců

22,40   22,20   22,30   22,00

Hlavní důvody pohybu USDCZK

Ekonomické: averze k riziku na trzích, vývoj inflace v USA s ohledem na další postup Fedu, rychlost „vypouštění“ bilance Fedu, vývoj domácí inflace ve vztahu k nastavení sazeb ze strany ČNB, síla a odhodlání ČNB intervenovat ve prospěch koruny, kondice domácích veřejných financí, kondice německé ekonomiky, výhled návratu ekonomik k běžnému stavu v oblasti normalizace dodávek a cen vstupů do výroby, případné pády dalších bank v USA

Politické: odhodlání nové vlády řešit rostoucí deficit veřejných financí, další vývoj války na Ukrajině

Zdravotní: riziko dalších vln nemoci C19

Technická analýza pro měnový pár USDCZK

Poslední čtyři týdny se koruna obchodovala v pásmu 21,85 – 22,82 USDCZK, když jí ztráty způsobily především problémy švýcarské banky Credit Suisse.

V případě pokračujících ztrát by na domácí měnu „čekala“ krátkodobá hranice supportu / rezistence na 22,90 USDCZK (modrá úsečka). Další úrovní je pak 23,10 USDCZK v podobě Fibonacciho úrovně zpětného pohybu 50,0 (fialová přímka). V případě výraznějšího posílení dolaru je další technickou úrovní Fibonacciho úroveň zpětného pohybu 61,8 (fialová přímka) na 23,80 USDCZK.

V případě obratu krátkodobého trendu a opětovného posílení by zpevňující koruna musela v prvé řadě překonat Fibonacciho úroveň zpětného pohybu 38,2 (fialová přímka) na 22,40 USDCZK. V případě výraznějšího posilování by koruna musela stabilně překonat psychologickou a technickou úroveň 22,00 USDCZK (červená přímka). Další v pořadí by byla Fibonacciho úroveň zpětného pohybu 23,6 (fialová přímka) na hranici 21,50 USDCZK.

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.