zpět

Výhled pohybu měnového páru USDCZK

17.2.2023

Poslední čtyři týdny se koruna obchodovala v pásmu 21,55 – 22,30 USDCZK. Dosažením nižší zmíněné úrovně na začátku února znamenalo nejlevnější dolar za poslední rok.

Americká centrální banka doručila na začátku měsíce očekávané zvýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů. V prohlášení a na tiskové konferenci zároveň signalizovala, že pravděpodobně budou muset přijít další takové kroky. Příchozí makrodata z oblasti pracovního trhu a cenového vývoje, by mohla Fed utvrdit v tom, že americká ekonomika zůstává odolná a ke zkrocení inflace bude zapotřebí dalšího zpřísnění měnových podmínek.

Prvním signálem byl vzápětí zveřejněný NFP report. Počet nových pracovních míst v lednu dosáhl 517 tisíc, zatímco tržní konsenzus činil pouze 189 tisíc míst. Míra nezaměstnanosti současně klesla na 3,4 %, tedy na nejnižší úroveň od roku 1969. Nejvíce pracovních míst přibylo v odvětví služeb, konkrétně v pohostinství a rekreaci. Zatímco pracovní místa v malých podnicích spíše zanikala, více nových pracovních pozic vytvořily střední a velké podniky. Statistiku však výrazně ovlivnilo nepříznivé počasí, které v lednu sužovalo některé oblasti USA. V týdnech s normálním počasím naopak přijímání nových zaměstnanců bylo silnější a odpovídalo lepšícímu se trhu práce z konce roku.

Cesta k cenové stabilitě, o kterou usiluje Federální rezervní systém Spojených států, bude pravděpodobně trnitější, než si dolaroví obchodníci v posledních měsících mysleli. Podle nejnovější statistiky cenového růstu v USA, vzrostly spotřebitelské ceny oproti předchozímu měsíci na 6,4 % v meziročním vyjádření, meziměsíčně pak výsledek odrazil tržní odhady ve výši 0,5 %. Investoři však očekávali podstatně optimističtější údaj, kdy většinové tržní predikce počítali s poklesem tempa růstu na 6,2 %. I přes to se jedná o nejnižší výsledek statistiky od října 2021. Údaje o růstu cen již zahrnují jak nedávno aktualizované váhy jednotlivých kategorií, tak i změnu metodiky samotného výpočtu. Klíčovou součástí výpočtu spotřebitelské inflace je nově upravený způsob vážení koše zboží a služeb, jejichž podíl bude přesněji zohledněn v jednotlivých kategoriích celkového indexu. Aby lépe odrážely nákupní zvyklosti amerických spotřebitelů, budou nyní tyto váhy každoročně revidovány na základě údajů o spotřebitelských výdajích.

Příchozí makrodata za uplynulý měsíc tak ukazují, že cenové tlaky v USA nejsou zdaleka na ústupu, což v kombinaci se statistikou z pracovního trhu může výrazněji posílit obavy z pokračujícího cenového růstu a podpořit tak nedávná prohlášení představitelů měnového výboru Fedu, že úrokové sazby budou moci jít výše než očekával trh. Většinová tržní očekávání počítají se zvýšením sazeb o 25 bazických bodů na zasedáních v březnu a v květnu, nově je ve hře i růst sazeb ve stejném rozsahu na červnovém zasedání, teoreticky by se tak úroková sazba mohla dostat v průběhu první poloviny letošního roku do rozpětí 5,25 až 5,50 %.

ČNB na svém zasedání na začátku února dle očekávání ponechala úrokové sazby na stávajících úrovních a 2T repo sazba se tak již od června loňského roku nachází na 7,0 %. Rozhodnutí sazby nezvýšit opět nebylo jednomyslné, dva členové sedmičlenné bankovní rady znovu hlasovali pro zvýšení sazeb o 50 bb. ČNB ústy guvernéra Michla potvrdila opětovně svůj závazek bránit korunu před nadměrnými výkyvy kurzu prostřednictvím devizových intervencí. Guvernér také zmínil, že očekává dočasný nárůst inflace na začátku roku 2023, aby na jaře začala klesat a ve druhém pololetí tohoto roku „spadne“ na jednocifernou hodnotu. ČNB změnila odhad průměrného kurzu eura pro rok 2023 z hodnoty 24,80 EURCZK na 24,50 EURCZK. Rétorika guvernéra Michla doznala od předchozího zasedání určitě změny v tom, že guvernér tentokrát připustil možnost zvýšení korunových sazeb na nadcházejícím zasedání.

Stejně jako v listopadu se prosincový objem intervencí ČNB na podporu koruny rovnal nule. Za poslední měsíce se dost zásadním způsobem prodloužil horizont, během kterého má ČNB „kapacitu“ případně slábnoucí korunu operacemi na trhu podporovat. Od května do prosince loňského roku vydala ČNB ze svých devizových rezerv 25,6 mld. EUR, což je méně než 16 % jejich hodnoty z konce dubna loňského roku. Oficiální objemy intervencí za leden ještě zveřejněny nebyly. Podle všeho ale výrazné zisky koruny posledních týdnů nejsou způsobeny aktivitou ČNB na trhu.

Poslední zveřejněné výsledky české ekonomiky dopadly relativně dobře. Prosincová průmyslová produkce v meziročním vyjádření vzrostla o 4,0 %. Pozitivním faktem zůstává růst hodnoty nových zakázek jak ze zahraničí (+9,3 %), tak především z tuzemska (+11,6 %). Neočekáváme ale, že by podobně pozitivní výsledky měly vydržet déle než do poloviny roku vzhledem k relativně vysoké srovnávací základně z druhé poloviny roku 2022. Za celý rok 2022 se objem průmyslové produkce zvýšil o 1,7 %. Obchodní bilance v prosinci skončila deficitem „pouhých“ 1,2 mld. CZK. Jedná se o nejnižší záporné saldo obchodní bilance za poslední rok. Stále je ale třeba vidět to, že česká ekonomika bývala zvyklá na úplně jiné hodnoty, když stabilně generovala kladná salda. Silná česká koruna exportérům do karet nehraje, řešením je fixace směnného kurzu, kdy se při prodeji eur či dolarů do českých korun budoucí kurz oproti aktuálnímu zlepšuje. Prosincové maloobchodní tržby se meziročně propadly o 7,3 % a tržby maloobchodníkům tak klesly již osmý měsíc v řadě. Ani v příštích měsících zatím nepočítáme s tím, že by se měl negativní trend otočit. Důvodem je obecně se horšící ekonomická situace. S výjimkou třech skandinávských zemí zažívají čeští maloobchodníci nejvýraznější pokles svých tržeb v rámci celé Evropské unie. Lednová míra nezaměstnanosti sice ve srovnání s prosincem vzrostla o 20 bb. na 3,9 %, ale i tak se jedná o velmi dobrý výsledek, když Česká republika udržela místo premianta celé EU. Na opačném konci spektra se nachází Řecko a Španělsko. Méně pozitivní zprávou z domácího trhu práce je fakt, že poprvé od začátku roku 2018 počet uchazečů o zaměstnání převýšil počet volných pracovních míst. V prvních měsících roku 2023 se můžeme s tuzemskou mírou nezaměstnanosti podívat i těsně přes hranici 4 %, ale nemělo by jít o setrvalý jev. V lednu domácí spotřebitelské ceny vzrostly meziročně o 17,5 % a jejich růst tak opět zrychlil. V prosinci ceny rostly o 15,8 %. Důvodem zrychlení růstu byl především fakt, že k poslednímu prosinci skončil úsporný tarif na elektřinu. V jarních měsících očekáváme ještě relativně vysoké hodnoty spotřebitelské inflace, ale na začátku druhého pololetí 2023 bychom se mohli dostat na jednociferné hodnoty. Návrat k 2% inflačnímu cíli sice ČNB očekává „již“ v první polovině roku 2024, tady jsme ale mírně skeptičtí.

Predikce měnového páru USDCZK

1 měsíc 3 měsíce 6 měsíců 12 měsíců

22,40 22,45 22,35 22,20

Hlavní důvody pohybu USDCZK

Ekonomické: averze k riziku na trzích, vývoj inflace v USA s ohledem na další postup Fedu, rychlost „vypouštění“ bilance Fedu, vývoj domácí inflace ve vztahu k nastavení sazeb ze strany ČNB, síla a odhodlání ČNB intervenovat ve prospěch koruny, kondice domácích veřejných financí, kondice německé ekonomiky, výhled návratu ekonomik k běžnému stavu v oblasti normalizace dodávek a cen vstupů do výroby

Politické: odhodlání nové vlády řešit rostoucí deficit veřejných financí, další vývoj války na Ukrajině

Zdravotní: riziko dalších vln nemoci C19

Technická analýza pro měnový pár USDCZK

Poslední čtyři týdny se koruna obchodovala v pásmu 21,55 – 22,30 USDCZK, když v lednu posilovala a v únoru spíše ztrácela.

V případě pokračujícího posilování by koruna musela v prvé řadě stabilně překonat úroveň psychologickou a technickou úroveň 22,00 USDCZK (červená přímka). Další v pořadí by byla Fibonacciho úroveň zpětného pohybu 23,6 (fialová přímka) na hranici 21,50 USDCZK.

V případě ztrát by na domácí měnu „čekala“ Fibonacciho úroveň zpětného pohybu 38,2 (fialová přímka) na 22,40 USDCZK a dále pak krátkodobá hranice supportu / rezistence 22,90 USDCZK (modrá úsečka). Další úrovní je pak 23,10 USDCZK v podobě Fibonacciho úrovně zpětného pohybu 50,0 (fialová přímka). V případě výraznějšího posílení dolaru je další technickou úrovní kombinace Fibonacciho úrovně zpětného pohybu 61,8 (fialová přímka) a klouzavého průměru SMA 200 (zelená křivka).

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.