zpět

Výhled pohybu měnového páru USDCZK

20.12.2022

Poslední čtyři týdny se americkému dolaru nevydařily, když proti koruně ztratil z 23,80 USDCZK na 22,65 USDCZK.

Poslední zasedání měnového výboru amerického Fedu proběhlo, co do měnověpolitických rozhodnutí, bez větších překvapení. Fed si dle očekávání jednomyslně odhlasoval zpomalení tempa utahování sazeb a po čtyřech 75 bodových zvýšeních rozhodl o zvýšení úroků pouze o 50 bazických bodů do pásma 4,25 - 4,5 %. Podle aktualizovaného tečkového grafu (dotplot) by se pak sazby měly v příštím roce dostat do rozpětí 5,00 - 5,25 %, což podpořil ve svém projevu i guvernér Jerome Powell, který uvedl, že aktuální sazby ještě nejsou na dostatečně restriktivní úrovni. Americký dolar se po zasedání Fedu vůči evropské měně obchodoval těsně pod hranicí 1,0700 EURUSD, vůči koruně pak oslabil na nejslabší hodnotu od března na 22,70 USDCZK.

Podle nejnovějších údajů ministerstva práce Spojených států zpomaluje růst cen v USA již pátý měsíc v řadě, listopadový výsledek ukazuje na meziroční růst inflace (CPI) o 7,1 %. Revize výsledku HDP za třetí čtvrtletí od Úřadu pro ekonomickou analýzu potvrdila, že americká ekonomika se po poklesu v první polovině roku dokázala odrazit ode dna, a to navzdory prudce rostoucím úrokovým sazbám a inflaci. Výhled do budoucna však zůstává nejistý, jelikož nejnovější prognóza Fedu přinesla revizi amerického HDP pro příští rok směrem dolů. Co se týče trhu práce, listopadová data, navzdory snahám Fedu o ochlazení situace, ukázala, že je trh práce stále silný, což nadále způsobuje růst mezd, a tak i riziko vzniku inflační spirály, jelikož podniky nechtějí tak snadno přijít o své pracovníky, a to následně podporuje cenový růst. V nové prognóze byl také revidován i očekávaný růst nezaměstnanosti, jejíž míra by se do konce příštího roku měla dostat z dnešních 3,7 % na 4,6 %. Tento údaj značí velkou šanci, že si americká ekonomika v příštím roce projde recesí.

ČNB na svém zasedání na počátku listopadu dle očekávání ponechala úrokové sazby na stávajících úrovních. Rozhodnutí sazby nezvýšit ani tentokrát nebylo jednomyslné, dva členové sedmičlenné bankovní rady opět hlasovali pro zvýšení sazeb o 75 bb. ČNB očekává do konce letošního roku další nárůst míry inflace. Na svém předvánočním zasedání ČNB s největší pravděpodobností korunové sazby opět měnit nebude.

V říjnu nemusela ČNB intervenovat ve prospěch české koruny v podstatě vůbec, když na její podporu vynaložila pouze 79 milionů EUR. Jde o nejmenší měsíční objem od začátku stávajícího režimu devizových intervencí. Tím se prodlužuje horizont, během kterého má ČNB „kapacitu“ případně slábnoucí korunu podporovat. Od května do října tohoto roku vydala ČNB se svých devizových rezerv 25,6 mld. EUR, což je méně než 16 % jejich hodnoty z konce dubna. Oficiální objemy intervencí za listopad nebyly ještě zveřejněny, ale vše nasvědčuje tomu, že ani v tomto měsíci nemusela být ČNB na měnovém trhu příliš aktivní. Jde o pozitivní fakt i z toho důvodu, že domácí měna zůstává silná i bez podpory ČNB a může do značné míry odradit případné spekulanty, kteří by chtěli otestovat rozhodnost ČNB českou korunu bránit.

Poslední zveřejněné výsledky české ekonomiky dopadly spíše za očekáváním. Průmyslová produkce za říjen v meziročním vyjádření vzrostla o 3,1 %, ale počítalo se s růstem téměř dvojnásobným. Pozitivním faktem ale je, jak výrazně se zvýšila hodnota nových zakázek jak ze zahraničí (+15,1 %), tak především z tuzemska (+24,6 %). Říjnová obchodní bilance skončila v deficitu 26,8 mld. CZK a opět atakovala nejhorší výsledky v historii země. Po slušném zářijovém výsledku se negativní saldo bilance zdvojnásobilo. Relativně silná česká koruna exportérům příliš do karet nehraje, řešením je fixace směnného kurzu, kdy se při prodeji eur či dolarů do českých korun budoucí kurz oproti aktuálnímu zlepšuje. Říjnové maloobchodní tržby se meziročně propadly o 9,4 % a tržby maloobchodníkům tak klesly nejvýrazněji od dubna 2020. Ani v příštích měsících zatím nepočítáme s tím, že by se měl negativní trend otočit. Důvodem je stále určitá nejistota ohledně budoucích cen energií resp. postupně končících fixací jejich cen především ke konci roku. Listopadová míra nezaměstnanosti stagnovala již druhý měsíc po sobě na hodnotě 3,5 %, což je na listopad velmi dobrý výsledek, který nás řadí na třetí místo v Evropské unii po Dánsku a Maltě. Méně pozitivní je fakt, že se počet volných pracovní míst udržuje pod hodnotou 300.000, co je nejnižší hodnota za poslední více než čtyři roky. V případě hromadného neprodlužování smluv na dobu určitou bychom se mohli u míry nezaměstnanosti na začátku příštího roku podívat přes 4 %. V posledních dnech se také objevují zprávy o propouštění v řádech set pracovníků hned v několika velkých výrobních společnostech. V listopadu domácí spotřebitelské ceny vzrostly o 16,2 % a po zářijovém „propadu“ na 15,1 % tak opět nabrala inflace na síle. Je ale třeba dodat, že do zářijového výsledku se promítl jednorázový vládní příspěvek na energie. Očekáváme, že nárůst spotřebitelských cen bude kulminovat na přelomu roku, poté by již, i vlivem loňské vysoké srovnávací základy, měl nárůst cen postupně klesat.

Predikce měnového páru USDCZK

1 měsíc 3 měsíce 6 měsíců 12 měsíců

23,20   23,60   23,50   23,15

Hlavní důvody pohybu USDCZK

Ekonomické: averze k riziku na trzích, vývoj inflace v USA s ohledem na další postup Fedu, rychlost „vypouštění“ bilance Fedu, vývoj domácí inflace ve vztahu k nastavení sazeb ze strany ČNB, síla a odhodlání ČNB intervenovat ve prospěch koruny, kondice domácích veřejných financí, kondice německé ekonomiky, výhled návratu ekonomik k běžnému stavu v oblasti normalizace dodávek a cen vstupů do výroby

Politické: odhodlání nové vlády řešit rostoucí deficit veřejných financí, další vývoj války na Ukrajině

Zdravotní: riziko dalších vln nemoci C19

Technická analýza pro měnový pár USDCZK

Americký dolar za poslední čtyři týdny ztratil více než korunu a oslabil až na 22,65 USDCZK.

V případě pokračujícího posilování by koruna musela v prvé řadě překonat úroveň posledního dna na 22,65 USDCZK. Další v pořadí by byla Fibonacciho úroveň zpětného pohybu 38,2 (fialová přímka) na hranici 22,35 USDCZK. Další ke zdolání by bylo pásmo 22,00 – 22,20 USDCZK.

V případě ztrát by na domácí měnu „čekala“ hranice 23,10 USDCZK v podobě Fibonacciho úrovně zpětného pohybu 50,0 (fialová přímka). V případě výraznějšího posílení dolaru je další technickou úrovní střednědobá hranice 23,40 USDCZK (zelená přímka), případně pak hranice 23,80 USDCZK, kde se nachází Fibonacciho úroveň zpětného pohybu 61,8 (fialová přímka).

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.