zpět

Výhled pohybu měnového páru USDCZK

22.3.2022

V posledních týdnech zažila koruna volný pád z 21,20 USDCZK až ke 23,50 korunám za dolar.

Hlavním faktorem takového robustního pádu byla samozřejmě agrese Ruska a následná a dosud pokračující válka na Ukrajině. Nejistota na trzích vyvolala šok a ten poslal korunu ke slabším úrovním. Ve druhé polovině března sice domácí měna mírně své ztráty koriguje, ale dosud je úplně nesmazala a dostala se nanejvýš pod 22,50 USDCZK.

Z domácích zpráv, které byly nejzajímavější a dobře popisují kondici české ekonomiky, můžeme jmenovat únorovou nezaměstnanost, která klesla na 3,5 %. Na trhu práce chybí přes 100 tisíc lidí. To se postupem času může měnit a už data za březen by mohla ukázat na nižší číslo vlivem příchozích Ukrajinců do ČR.

Zahraniční obchod skončil v přebytku 6,2 mld. korun. Průmyslová výroba za měsíc leden ale vzrostla pouze o 1 % a v zásadě tak zůstáváme na úrovni roku 2021. Naopak slušně rostly maloobchodní tržby, když šly nahoru o 8,5 %. Poprvé za několik měsíců klesly tržby z internetového prodeje.

Klíčovou informací byla data o cenách. Domácí únorová spotřebitelská inflace vzrostla o 11,1 % a je tak nejvyšší od července 1998. Nejvíce za růstem cenové hladiny stojí ceny pohonných hmot a energií obecně.


ČNB připouští další zvýšení sazeb, čímž by se dostaly nad 5 %, navíc nelze vyloučit ani další intervence v případě, že bude koruně hrozit opětovné oslabení k 26,00 EURCZK, což by mělo odpovídat přibližně 23,50 USDCZK.

Hlavní důvody pohybu USDCZK

Ekonomické: averze k riziku na trzích, kondice veřejných financí USA, výhled návratu ekonomik k běžnému stavu, vývoj inflace v USA s ohledem na další postup Fedu v oblasti nastavení úrokových měr

Politické: odhodlání americké i české vlády řešit rostoucí deficit veřejných financí,
další vývoj války na Ukrajině

Zdravotní: riziko dalších vln nemoci C19, průběh očkování v ČR a zbytku světa, rychlost a účinnost zavedení na trh léku na C19

Predikce měnového páru USDCZK


1 měsíc         3 měsíce         6 měsíců         12 měsíců
22,65            22,40             22,10            22,00

Hlavní důvody pohybu USDCZK


Fed v minulých dnech poprvé po dlouhé době zvedl sazby do pásma 0,25 – 0,50 %.
Bylo to první utažení měnových podmínek od listopadu 2018. Tehdy šla sazba na 2,5 %, ale od té doby buď stagnovala, nebo byla snížena.

Americký Fed má kromě hlídání cenové hladiny další cíl, kterým je péče o trh práce. Většina světových centrálních bank se zaměřuje pouze na cenovou hladinu.

Trh práce se Fedu podařilo stabilizovat a dostat do blízkosti „před-covidových" hodnot, a proto mají američtí centrální bankéři volné ruce ke zvedání sazeb. Americká inflace letos v únoru meziročně vzrostla o 7,9 %. To je nejvyšší tempo růstu cen od ledna 1982, na což Fed musí reagovat.

Fed dosud podporoval ekonomický růst v USA přímými odkupy dluhopisů, to je už ale minulostí. Tyto injekce postupně snižoval až k nule. Nízké sazby měly za cíl podporovat ekonomický růst, především spotřebu domácností a zvyšování investic. Nyní nastupuje boj s inflací, který bude nutně znamenat mírné zpomalení ekonomické aktivity.

Kombinace vysoké inflace a očekávání rostoucích sazeb bude krátkodobě znamenat zvýšený zájem o půjčky a vyšší spotřebitelský apetit Američanů, protože si budou chtít vzít úvěr ještě za lepších podmínek. Totéž nejspíš bude platit i v oblasti nemovitostí. Postupně však bude docházet k útlumu, důvodem budou právě vyšší úroky z úvěrů.


Druhým faktorem bude růst úroků z vkladů, takže drobní střadatelé budou mít po letech možnost brzdit inflaci pomocí úročených vkladů. Tyto dva efekty Fed cíluje tím, že bude utahovat měnové podmínky.
Letos by mělo dojít ještě šestkrát ke zvýšení sazeb a příští rok není vyloučeno další zpřísnění měnových podmínek. Postupně by se základní sazba měla koncem tohoto roku dostat až ke 2 %.
Koncem roku by se měl dolar dostat do blízkosti 22 korun za dolar. Vyloučit nemůžeme ani prolomení této hranice. Klíčovými faktory budou vývoj americké inflace, tamní trh práce a především vývoj války na Ukrajině.

Technická analýza pro měnový pár USDCZK

Poslední čtyři týdny se koruna pohybovala v neobvykle širokém pásmu 21,20 – 23,90 USDCZK. Na přelomu února a března koruna ztrácela z důvodu ruského útoku na Ukrajinu. Po 8. březnu se trend otočil z důvodu výrazně klesající averze k riziku a koruna zamířila k silnějším úrovním.
V případě i nadále pokračujícího krátkodobého trendu by zpevňující koruna musela v prvé řadě překonat pásmo 22,20 – 22,35 USDCZK tvořené střednědobou linií supportu / rezistence a Fibonacciho úrovní zpětného pohybu 38,2 (fialová resp. červená přímka). V případě výraznějších zisků by na korunu čekalo pásmo 21,90 – 22,05 USDCZK (žlutý obdélník) tvořené klouzavými průměry SMA 100 a SMA 200 (zelená resp. hnědá křivka). Další „v pořadí“ by pak byla psychologická hranice 21,50 USDCZK.
Pokud by nabral na síle dolar, po proražení úrovně 22,50 USDCZK se koruně otevírá prostor k oslabení až na hranici 23,10 USDCZK tvořenou Fibonacciho úrovní zpětného pohybu 50,0 (fialová přímka). Další „ v pořadí“ by byla Fibonacciho úroveň zpětného pohybu 61,8 na 23,80 USDCZK.


Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.