zpět

Výhled pohybu měnového páru USDCZK

18.10.2023

Poslední čtyři týdny se koruna obchodovala v pásmu 22,70 – 23,50 USDCZK, když domácí měna měla opět tendenci ztrácet.

Fed na zářijovém zasedání ponechal hlavní referenční sazbu beze změny v cílovém rozpětí 5,25 % - 5,5 %, což bylo rozhodnutí v souladu s očekáváním, zároveň se stále jedná o nejvyšší úroveň výpůjčních nákladů za posledních 22 let. Od března 2021 totiž centrální banka Spojených států 11x zvýšila úrokovou sazbu, aby zabránila rekordnímu růstu inflace, která loni v létě vyšplhala na nejvyšší hodnotu za více než čtyři desetiletí. Většina představitelů měnového výboru americké centrální banky na posledním zasedání uvedla, že očekávají ještě jedno zvýšení sazeb v nadcházejícím období. Trhy však aktuálně počítají se stabilitou sazeb až do první poloviny příštího roku, a tak nechyběla ani všem známá formulace o tom, že až příchozí makrodata, zejména pak údaje o vývoji trajektorie spotřebitelských cen určí, jak dlouho zůstanou sazby na stávající úrovni a zda vůbec bude ve hře ono jedno zvýšení sazeb nad rámec aktuální hladiny.

Poslední data z americké ekonomiky ukázala především na pokračující robustnost amerického trhu práce. NFP report v říjnu zaznamenal nejsilnější přírůstek pracovních míst za posledních osm měsíců. Míra nezaměstnanosti přitom zůstala na úrovni 3,8 %, a to i přes to, že analytici počítali s mírným poklesem. Zpráva by tak teoreticky mohla podpořit očekávání, že americká centrální banka setrvá v jestřábím nastavení i před příštím zasedáním měnového výboru, na což navázala i poslední inflační data. Spotřebitelské ceny totiž v září vzrostly o 3,7 %, stejně jako v předchozím měsíci. Trh přitom čekal, že inflace mírně zpomalí na 3,6 %. Výsledek tak v kombinaci s daty z pracovního trhu posiluje spekulace o tom, že se americká centrální banka bude rozhodovat mezi ještě jedním zvýšením úrokových sazeb, nebo prodloužením horizontu, po kdy sazby zůstanou na stávající hladině. Aktuálně dle predikčního ukazatele společnosti CME Group oceňují trhy zhruba 30% pravděpodobností, že Fed na příštích 2 zasedáních ještě jednou přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb.

Bankovní rada České národní banky se na svém zasedání na konci září rozhodla dle očekávání ponechat úrokové sazby na stávajících úrovních. Základní 2T repo sazba tak zůstala na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba na 8 %. Rozhodnutí sazby neměnit bylo jednomyslné. Guvernér Michl zmínil, že ČNB na jedné straně vnímá zpomalení růstu mezd a platů a na straně druhé přetrvávající vyšší míru jádrové inflace. Z tohoto důvodu bankovní rada vyhodnotila tentokrát rizika prognózy jako obousměrná a ne pouze proinflační tak jako v srpnu. V říjnu zveřejněný výsledek zářijové inflace ale přinesl nečekané zpomalení růstu cen, které se nachází pod aktuální prognózou ČNB a je tak reálné dřívější snížení korunových sazeb. Zatím to ale nečekáme dříve, než v závěru tohoto roku.

Výsledky české ekonomiky zveřejněné v říjnu nedopadly příliš dobře. Průmyslová produkce za srpen se v meziročním vyjádření propadla o 1,8 % a šlo tak o potvrzení poklesu zaznamenaného již v červenci. Za nízkým výkonem domácího průmyslu hledejme klesající domácí i zahraniční poptávku. V dalších měsících spíše očekáváme další mírné meziroční poklesy i vzhledem k vyšší srovnávací základně druhé poloviny loňského roku. Obchodní bilance za červenec přinesla bohužel potvrzení červnového poklesu, když se propadla podruhé za sebou do „červených čísel“ po šesti měsících trvajících kladných saldech. Tentokrát bylo reportováno záporné saldo ve výši 3,8 mld. CZK. Oslabující koruna přináší exportérům, ve srovnání s předchozími měsíci, alespoň nějakou radost. Jistotu aktuálního směnného kurzu poskytuje jeho fixace, kdy se při prodeji eur či dolarů do českých korun budoucí kurz oproti aktuálnímu stále ještě zlepšuje. Maloobchodní tržby se tuzemským obchodníkům snížily již po šestnácté v řadě, když se v srpnu meziročně snížily o 2,8 %, v červenci byl evidován pokles o 1,8 %. Přiblížení k „černé nule“ stále očekáváme během podzimu. Částečně se na poklesu projevuje i větší ochota obyvatel ČR provádět z důvodu nižších cen nákupy v zahraničí. Zářijová míra nezaměstnanosti ve srovnání se srpnem dle očekávání stagnovala na úrovni 3,6 %. Počet volných pracovních míst v zásadě stagnoval na hodnotě 282.000 a počet volných uchazečů se pak lehce zvýšil na 263.000. Ani v dalších měsících nečekáme, že by se míra nezaměstnanosti měla začít výrazněji zvyšovat, což bude, při dlouhodobém nedostatku pracovních sil, vytvářet tlak na další růst mezd. V září domácí spotřebitelské ceny nečekaně zpomalily svůj meziroční růst na 6,9 % ze srpnové hodnoty 8,5 %. Šlo o osmý měsíc v řadě, kdy došlo k meziročnímu zpomalení růstu cenové hladiny a nejnižší míru inflace od prosince 2021. Důvodem celkového zpomalení růstu bylo meziroční zmírnění růstu cen v zásadě ve všech sledovaných oddílech, šlo především o potraviny, ale snížily se také náklady spojené s bydlením. Domácí inflace nadále zpomaluje a je reálné, že se v závěru roku podíváme někam k hranici 5-6 %. Poslední výsledek překonal v míře zpomalení růstu cen aktuální prognózu ČNB a je tak reálné dřívější snížení korunových sazeb. Zatím to ale nečekáme dříve, než v závěru tohoto roku.

Predikce měnového páru USDCZK

1 měsíc 3 měsíce 6 měsíců 12 měsíců

23,25 22,90 22,40 21,50

Hlavní důvody pohybu USDCZK

Ekonomické: averze k riziku na trzích, vývoj inflace v USA s ohledem na další postup Fedu, rychlost „vypouštění“ bilance Fedu, vývoj domácí inflace ve vztahu k nastavení sazeb ze strany ČNB, kondice domácích veřejných financí, kondice německé ekonomiky

Politické: odhodlání nové vlády řešit rostoucí deficit veřejných financí, další vývoj války na Ukrajině

Technická analýza pro měnový pár USDCZK

Poslední čtyři týdny se koruna obchodovala v pásmu 22,70 – 23,50 USDCZK, když domácí měna měla opět tendenci ztrácet.

V případě redukce ztrát musí koruna nejdříve prorazit hranici 23,10 USDCZK v podobě Fibonacciho úrovně zpětného pohybu 50,0 (fialová přímka). Následnou silnější technickou překážku představuje spodní linie trendového kanálu (černá polopřímka). Další technickou hranici vytyčuje střednědobá linie supportu / rezistence na 22,60 USDCZK (červená přímka). Poté by na domácí měnu „čekala“ Fibonacciho úroveň zpětného pohybu 38,2 (fialová přímka) na 22,35 USCZK.

V případě pokračujících ztrát koruny je první v pořadí ke zdolání Fibonacciho úroveň zpětného pohybu 61,8 (fialová přímka) na 23,80 USDCZK. Případně i nadále oslabující koruně se pak otevírá relativně značný prostor k dalším ztrátám, protože dalších technická hranice se nachází až na 24,20 USDCZK.

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.