zpět

Výhled pohybu měnového páru USDCZK

19.6.2023

Poslední čtyři týdny se koruna obchodovala v pásmu 21,70 – 22,30 USDCZK, když měla tentokrát domácí měna tendenci ztrácet.

Centrální banka Spojených států na svém červnovém zasedání ponechala cílové rozpětí úrokové sazby na úrovni 5 % až 5,25 %. Jedná se o první pauzu v cyklu zvyšování sazeb po tom, co americký Fed desetkrát za sebou zpřísnil podmínky měnové politiky, což způsobilo největší nárůst sazeb od roku 2007. I přesto, že trhy stabilitu sazeb do značné míry očekávaly, aktualizovaný tečkový graf (dot plot) a nová makroekonomická prognóza ukazují, že si centrální bankéři nechávají otevřené dveře pro další možné utažení měnových podmínek ještě v tomto roce. Očekávání normalizace sazeb tak bylo definitivně odloženo na příští rok, zatímco pravděpodobnost, že se Fed rozhodne sazby zvýšit letos ještě alespoň dvakrát, výrazně vzrostla. Když se podíváme na dot plot blíže, devět členů očekává, že se sazby do konce letošního roku zvýší ještě o 50 bazických bodů, přičemž dva očekávají zvýšení o 75 bodů a jeden dokonce o 100 bodů. Čtyři členové pak očekávají jedno 25 bodové zvýšení a pouze dva očekávají, že sazby zůstanou do konce roku beze změny.

Členové měnového výboru Fedu také ve své aktualizované makroekonomické prognóze zvýšili svá očekávání ohledně hospodářského růstu. Souhrn ekonomických projekcí nyní počítá s 1% očekávaným nárůstem HDP ve srovnání s 0,4% odhadem z března. Bankéři byli optimističtější také ohledně nezaměstnanosti, která by se nyní ke konci roku měla dostat k úrovni 4,1 % ve srovnání s 4,5 % z březnových odhadů. Připomeňme si, že trh práce ve Spojených státech v uplynulém měsíci opět vykázal silnější data, než se očekávalo, kdy napjatost na pracovním trhu svým výsledkem potvrdily oba sledované reporty ADP i NFP. ADP report mapující situaci v soukromém sektoru pracovního trhu ukázal na přírůstek 278 tisíc pracovních míst, což byl výsledek výrazně nad očekáváním trhů. K tomu se připojil i více sledovaný NFP report nových pracovních míst mimo zemědělský sektor, který v dubnu přidal 339 tisíc nových pracovních míst, přičemž se čekal výsledek pouze okolo 190 tisíc. Pokud jde o inflaci, centrální banka zvýšila svou prognózu pro jádrovou inflaci, očištěnou o volatilní položky jako jsou potraviny a energie na 3,9 % a pro celkovou inflaci ji mírně snížila na 3,2 %. Index spotřebitelských cen totiž v květnu zaznamenal v meziročním vyjádření zpomalení tempa růstu z 4,9 % na aktuálních 4,0 %, což je lepší výsledek, než předpokládal tržní konsenzus. Zpomalení růstu cen mají na svědomí z velké části ceny energií, zejména pak pohonné hmoty nebo elektřina, naopak zdražování se stále nevyhýbá sektoru potravin.

Bankovní rada České národní banky se na dubnovém zasedání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstala na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba na 8 %. Je ale patrné, že „apetit“ se v bankovní radě mění, protože pro ponechaní sazeb hlasovali již pouze čtyři její členové. Tři členové byli pro zvýšení sazeb a dle slov guvernéra Michla i výrazněji než o 25 bb. Důvodem pro změnu názoru části bankovní rady je především vývoj cen mezd, které rostou rychleji, než ukazovala prognóza ČNB a také vyšší než očekávaný výkon domácí ekonomiky. Šance, že by ČNB na svém příštím měnově-politickém zasedání plánovaném na 21. června po roce utáhla měnové podmínky sice je, ale po posledních dvou nižších výsledcích domácí inflace ji vidíme jako relativně malou.

Poslední zveřejněné výsledky české ekonomiky dopadly spíše negativně. Průmyslová produkce za duben v meziročním vyjádření vzrostla o 1,2 %, čekalo se ale 3,1 %, meziměsíčně se její objem snížil o celých 5 %. V dalších měsících se dají očekávat meziroční poklesy i vzhledem k relativně vyšší srovnávací základně loňského roku. Relativně slušnou hodnotou se prezentovaly nové zakázky, které se zvýšily o 2,7 %. Zakázky ze zahraničí ale meziročně poklesly o 1,6 %, zakázky z tuzemska vzrostly o 11,3 %. Obchodní bilance se prezentovala již čtvrtým kladným saldem po sobě, když v květnu dosáhla výsledku +8,4 mld. CZK. Vývoz se meziročně zvýšil o 2,3 % a objem dovozu poklesl o 7,8 %. Na pozitivním výsledku se podepsalo především zvýšení exportu aut, kde přebytek dosáhl hodnoty 10,2 mld. CZK. Silná česká koruna exportérům do karet nehraje, řešením je fixace směnného kurzu, kdy se při prodeji eur či dolarů do českých korun budoucí kurz oproti aktuálnímu zlepšuje. Domácí maloobchodní tržby se v dubnu propadly o 7,7 % a tržby tak domácím maloobchodníkům meziročně klesly již dvanáctý měsíc v řadě. Návrat ke kladným hodnotám zatím neočekáváme, spíše je reálné, že tržby budou maloobchodníkům meziročně klesat až do léta. Důvod vidíme především ve výrazném zdražení zboží a služeb, které jsou nuceni nakupovat v zásadě všichni (jídlo, energie, voda…) a na zbytné statky tolik prostředků nezbývá. Květnová míra nezaměstnanosti se ve srovnání s dubnem snížila o 10 bb. na 3,5 % a domácí míra nezaměstnanosti klesla na nejnižší hodnotu od listopadu loňského roku. Počet volných pracovních míst se lehce zvýšil na 285.700, počet nezaměstnaných se naopak snížil na 253.900. Ani v dalších měsících nečekáme, že by se míra nezaměstnanosti měla začít zvyšovat, což bude vytvářet tlak na další růst mezd. V dubnu spotřebitelské ceny v ČR vzrostly meziročně o 11,1 %, počítalo se ale se zpomalením růstu na 10,8 %. Důvodem celkového zpomalení růstu bylo především meziroční snížení cen statků jako je zemní plyn, tuhá paliva, potraviny a nealkoholické nápoje. Naopak na zvyšování celkové cenové hladiny se podílel především oddíl bydlení (vodné a stočné, nájemné) a oddíl rekreace a kultury. V meziročním srovnání se také zvýšila cena elektřiny. Domácí inflace nadále zpomaluje a je naprosto reálné, že v létě se poprvé za posledních 18 měsíců podíváme na jednociferné hodnoty růstu cen.

Predikce měnového páru USDCZK

1 měsíc 3 měsíce 6 měsíců 12 měsíců

21,95 21,60 21,15 21,00

Hlavní důvody pohybu USDCZK

Ekonomické: averze k riziku na trzích, vývoj inflace v USA s ohledem na další postup Fedu, rychlost „vypouštění“ bilance Fedu, vývoj domácí inflace ve vztahu k nastavení sazeb ze strany ČNB, síla a odhodlání ČNB intervenovat ve prospěch koruny, kondice domácích veřejných financí, kondice německé ekonomiky, případné pády dalších bank v USA

Politické: odhodlání nové vlády řešit rostoucí deficit veřejných financí, další vývoj války na Ukrajině

Technická analýza pro měnový pár USDCZK

Poslední čtyři týdny se koruna obchodovala v pásmu 21,70 – 22,30 USDCZK, když především v květnu měla domácí měna tendenci ztrácet.

V případě posílení musí koruna nejprve prorazit hranici 22,00 USDCZK (červená přímka) směrem dolů. Poté by na domácí měnu „čekal“ klouzavý průměr SMA 100 (hnědá křivka) na 21,80 USDCZK. V případě výraznějších zisků představuje další technickou úroveň Fibonacciho úroveň zpětného pohybu 23,6 (fialová přímka) na 21,50 USDCZK. Další v „pořadí“ je kombinace posledního dna a střednědobé hranice supportu / rezistence těsně pod 21,00 USDCZK (zelená přímka).

V případě pokračující ztrát koruny je první v pořadí Fibonacciho úroveň zpětného pohybu 38,2 (fialová přímka) v kombinaci s klouzavým průměrem SMA 200 (zelená křivka) na 22,40 USDCZK. Další hranicí je poté střednědobá úroveň supportu / rezistence na 22,90 USDCZK (modrá polopřímka) spolu s Fibonacciho úrovní zpětného pohybu 50,0 (fialová přímka).

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.