zpět

Výhled pohybu měnového páru EURCZK

21.3.2024

Za poslední čtyři týdny koruna proti euru posílila z 25,48 EURCZK na 25,11 EURCZK. Důvodem zisků české koruny tkvěl v obecně posilujících měnách středoevropského regionu a určité korekci očekávání výraznějšího snižování sazeb ze strany ČNB

Bankovní rada České národní banky se na svém zasedání 20. března rozhodla snížit úrokové sazby o 50 bb. Šlo v zásadě o očekávané rozhodnutí, menší část analytiků očekávala snížení rovnou o 75 bb. Že nešlo o nereálný krok ukázal fakt, že v sedmičlenné bankovní radě hned dva její členové hlasovali pro snížení sazeb o zmíněných 75 bb. Guvernér Michl na následné tiskové konferenci připomněl, že meziroční inflace byla v lednu i v únoru na nižší úrovni, než předpokládala poslední prognóza ČNB, a v únoru dosáhla rovných dvou procent. Zároveň ale zdůraznil, že zejména růst cen služeb zůstává vyšší, než by bylo vhodné pro dlouhodobé plnění dvouprocentního inflačního cíle. ČNB podle něj bude pokračovat v přísné měnové politice tak, aby se hodnota spotřebitelské inflace stabilizovala poblíž cílené hodnoty dvou procent. Základní 2T repo sazba je aktuálně stanovena ve výši 5,75 %, diskontní sazba na 4,75 % a lombardní sazba na 6,75 %. Vzhledem k únorovému výsledku domácí inflace, kdy ceny vzrostly meziročně pouze o 2 %, vidíme i nadále jako velmi pravděpodobné spíše rychlejší utahování měnové politiky naší centrální banky. Na dalším zasedání 2. května tak aktuálně očekáváme snížení sazeb min. o dalších 50 bb.

Událostí číslo jedna první poloviny března bylo zasedání ECB, když centrální banka evropské měnové unie v souladu s očekáváním ponechala eurové sazby beze změny. Ponechat eurové sazby na stávajících úrovních trhy nepřekvapilo, ale následná tisková konference již dopad na finanční trhy měla. Na ní zazněla důležitá informace, že inflace v zemích eurozóny klesá rychleji, než ECB ještě před několika měsíci předpokládala. Odhad pro letošní rok byl v případě spotřebitelské inflace upraven na 2,3 %, předchozí odhad počítal s hodnotou 2,7 %. Další zasedání ECB proběhne 11. dubna, ale za nás pravděpodobnějším termínem počátku utahování měnové politiky je spíše až 6. červen. Důvodem je i fakt, že dle poslední zveřejněné prognózy očekává ECB výši jádrové inflace na 2 % až do roku 2026! Pro zajímavost dodejme, že úrokové sazby naposledy ECB snižovala na jaře roku 2016.

Výsledky české ekonomiky zveřejňované ve březnu celkově dopadly smíšeně. Lednová průmyslová produkce v meziročním srovnání stagnovala, když se očekával růst o 2 %. Obchodní bilance za stejný měsíc dopadla kladným saldem 3,7 mld. ale očekávání bylo daleko vyšší, počítalo se přebytkem cca 12 mld. CZK. Stále přetrvává fakt, že kladný výsledek obchodní bilance způsobuje především pokles dovozu a nikoliv růst vývozu. Relativně slabší koruna přináší exportérům do eurozóny, ve srovnání s předchozími měsíci, alespoň nějakou radost. Jistotu aktuálního směnného kurzu poskytuje jeho fixace, kdy se při prodeji eur do českých korun budoucí kurz oproti aktuálnímu i přes pokles korunových sazeb stále ještě mírně zlepšuje. Maloobchodní tržby tuzemským prodejcům ve třetím měsíci za sebou po osmnácti předchozích poklesech vzrostly, když se v lednu meziročně zvýšily o 2,4 %. To je velmi dobrá zpráva odrážející pozitivnější očekávání českých spotřebitelů. Počítáme, že bychom se kladných hodnot růstu měli dočkat i v dalších měsících. Únorová míra

nezaměstnanosti stagnovala na lednového hodnotě 4,0 %. Počet volných pracovních míst se mírně zvýšil na 268.500 a počet volných uchazečů lehce vzrostl na 296.000. Nečekáme, že by v prvních měsících roku měla míra nezaměstnanosti výrazněji překročit 4 % a už od jara by měla se začátkem sezónních prací opět začít klesat. V únoru tuzemská spotřebitelská inflace opět zpomalila svůj meziroční růst na 2,0 % z lednové hodnoty 2,3 %. Pokud se i v následujících měsících bude růst spotřebitelské inflace držet u hranice 2 % nebo dokonce pod tímto cílem ČNB, dá se očekávat výrazné snižování korunových sazeb i na dalších zasedáních.

Predikce měnového páru EURCZK

1 měsíc    3 měsíce    6 měsíců    12 měsíců

25,40        25,70         25,30           24,90

Hlavní důvody pohybu EURCZK

Ekonomické: měnové politika ČNB, ECB a Fedu, vývoj maloobchodních tržeb doma a v zahraničí, kondice německé ekonomiky

Politické: odhodlání nové vlády řešit rostoucí deficit veřejných financí, další vývoj války na Ukrajině

Technická analýza pro měnový pár EURCZK

Poslední čtyři týdny se kurz koruny pohyboval v pásmu 25,11 – 25,48 EURCZK, když měla koruna v březnu tendenci postupně posilovat.

V případě opětovných ztrát pro českou korunu první „překážku“ představuje psychologická hranice 25,50 EURCZK (červená přímka). Další technickou úroveň pak tvoří hranice 25,80 EURCZK v podobě Fibonacciho úrovně zpětného pohybu 50,0.

V případě posilování by česká koruna musela nejdříve zpevnit pod psychologickou hranici 25,00 EURCZK. Následuje hranice 24,85 EURCZK tvořená klouzavým průměrem SMA 100 (oranžová křivka). Poté by následovala technická hranice 24,70 EURCZK tvořená dlouhodobou hranicí supportu / rezistence (zelená přímka). Další support může případně poskytnout úroveň 24,55 EURCZK v podobě klouzavého průměru SMA 200 (šedá křivka).

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.