zpět

Výhled pohybu měnového páru EURCZK

18.9.2023

Za poslední čtyři týdny se kurz koruny pohyboval v neobvykle širokém pásmu 23,90 – 24,65 EURCZK, když koruna ztratila především během první poloviny září po překvapivě výrazném snížení sazeb ze strany polské centrální banky NBP.

Bankovní rada České národní banky se na svém srpnovém zasedání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávajících úrovních. Základní 2T repo sazba tak zůstala na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba na 8 %. I když ČNB dle očekávání sazby nezměnila, koruna bezprostředně po oznámení výsledku měnově-politického jednání ztratila výrazně nad hranici 24,00 EURCZK. ČNB totiž poněkud překvapivě zveřejnila informaci, že formálně ukončuje svůj platný závazek bránit korunu proti nadměrnému oslabení. Je ale třeba zmínit, že ČNB nemusela na podporu domácí měny na trhu reálně intervenovat už od října loňského roku. Guvernér Michl zmínil, že snížení úrokových sazeb aktuálně „na stole“ není, ale že na podzim se toto téma v rámci bankovní rady již diskutovat bude. Sice to zatím nečekáme, ale v případě, že by ČNB přistoupila ke snižování sazeb ještě letos, koruna by zřejmě ještě více zeslábla, a to ČNB nebude chtít, vzhledem ke stále vysoké inflaci, připustit. Na zasedání na konci září tak žádnou změnu monetární politiky zatím nečekáme.

Evropská centrální banka navzdory očekávání sazby neměnit na svém zasedání v polovině září ještě prodloužila cyklus utahování měnové politiky a zvýšila základní sazbu o 25 bb. 4,50 %. Šlo do značné míry o překvapení, trhy vesměs očekávaly „pauzu“ ve stálém zvyšování sazeb. Důvodem tohoto očekávání jsou nepříliš dobré ekonomické výsledky největších ekonomik eurozóny včetně té německé. I přes zpomalování ekonomiky eurozóny a přesto, že ECB očekává slabší růst HDP v letošním i příštím roce, inflace zůstává vysoká a zřejmě i zůstane po delší období. Pro letošní rok ECB očekává průměrnou inflaci 5,6 %, příští rok 3,2 % a v roce 2025 pak 2,1 %. ECB věří, že sazby se nyní dostaly na úroveň, kde když zůstanou po dostatečně dlouhou dobu, tak by měly významně přispět k návratu inflace k cíli.

Poslední zveřejněné výsledky české ekonomiky nedopadly dobře. Červencová průmyslová produkce se v meziročním vyjádření propadla o 2,8 %, šlo o první meziroční pokles v tomto roce. Za nízkým výkonem domácího průmyslu hledejme především klesající poptávku ze zahraničí. Hodnota nových zakázek klesla o 3 %, přičemž nové zakázky ze zahraničí šly dolů o 2,6 % a domácí o 3,8 % V dalších měsících spíše očekáváme další mírné meziroční poklesy i vzhledem k relativně vyšší srovnávací základně druhé poloviny loňského roku. Obchodní bilance za červen přinesla nemilé překvapení, když se po šesti měsících trvajících kladných saldech tentokrát propadla do záporu. Výsledek -5,9 mld. CZK jde na vrub především zhoršené obchodní bilanci se členskými státy Evropské unie. Oslabující koruna přináší exportérům, ve srovnání s předchozími měsíci, alespoň nějakou radost. Jistotu aktuálního směnného kurzu poskytuje jeho fixace, kdy se při prodeji eur či dolarů do českých korun budoucí kurz oproti aktuálnímu stále ještě zlepšuje. Maloobchodní tržby se tuzemským obchodníkům snížily již po popatnácté v řadě, když se v červenci meziročně snížily o 1,8 %. Přiblížení k „černé nule“ očekáváme během podzimu. Částečně se na poklesu projevuje i větší ochota obyvatel ČR provádět z důvodu nižších cen nákupy v zahraničí. Srpnová míra nezaměstnanosti se ve srovnání s červencem dle očekávání zvýšila o 10 bb. na 3,6 % i vzhledem k přílivu čerstvých absolventů na trh práce. Počet volných pracovních míst se snížil na 281.200, počet uchazečů se pak lehce zvýšil na 260.800. Ani v dalších měsících nečekáme, že by se míra nezaměstnanosti měla začít výrazněji zvyšovat, což bude, při dlouhodobém nedostatku pracovních sil, vytvářet tlak na další růst mezd. V červenci spotřebitelské ceny v ČR vzrostly meziročně o 8,5 %. Jde o sedmý měsíc v řadě, kdy došlo k meziročnímu zpomalení růstu cenové hladiny. Důvodem celkového zpomalení růstu bylo meziroční zmírnění růstu cen v zásadě ve všech sledovaných oddílech, především šlo o potraviny. Naopak na zvyšování celkové cenové hladiny se podílel především oddíl bydlení (vodné a stočné, nájemné, elektřina, zemní plyn atd). Domácí inflace nadále zpomaluje a je reálné, že se v závěru roku podíváme někam k hranici 5-6 %.

Predikce měnového páru EURCZK

1 měsíc 3 měsíce 6 měsíců 12 měsíců

24,40 24,70 24,90 24,60

Hlavní důvody pohybu EURCZK

Ekonomické: vývoj domácí inflace ve vztahu k nastavení sazeb ze strany ČNB, domácí nezaměstnanost ve vztahu k síle spotřebitelské poptávky, vývoj maloobchodních tržeb doma a především v zahraničí, kondice německé ekonomiky, rychlost zvyšování sazeb ze strany ECB a Fedu

Politické: odhodlání nové vlády řešit rostoucí deficit veřejných financí, další vývoj války na Ukrajině

Technická analýza pro měnový pár EURCZK

Poslední čtyři týdny se koruna obchodovala pásmu 23,90 – 24,65 EURCZK.

V případě pokračujících ztrát pro českou korunu první „překážku“ představuje horní linie trendového kanálu (černá polopřímka) a poté hranice supportu / rezistence 24,65 EURCZK (modrá přímka) případně pak psychologická hranice 25,00 EURCZK (fialová přímka). Další významnější hranicí je pak dlouhodobá hranice supportu / rezistence na 25,15 EURCZK (hnědá přímka).

V případě trendu posilování by česká koruna musela nejdříve zpevnit pod dlouhodobou hranici supportu / rezistence na 24,40 EURCZK (oranžová přímka).

Další úrovní je pak krátkodobá hranice supportu / rezistence na 24,29 EURCZK a poté spodní linie trendového kanálu pod 24,20 EURCZK (černá polopřímka). Další hranice je tvořena psychologickou úrovní 24,00 EURCZK (zelená přímka).

Tato zpráva vyjadřuje názor Citfin - Finanční trhy a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Slouží pouze k informačním účelům a nelze ji považovat za záruku budoucího vývoje měnových kurzů ani jako doporučení ke sjednání směnného obchodu.