zpět

Potvrzeno, česká ekonomika ve 4.Q 2021 meziročně vzrostla o 3,6 %

1.3.2022

Podle finálních čísel domácí ekonomika ve 4.Q loňského roku meziročně vzrostla o 3,6 %. Mezičtvrtletně šla nahoru o 0,9 %. Dnešní čísla nejsou žádným velkým překvapením. Podobné výsledky ukázaly i předchozí odhady. Česká ekonomika vzrostla za celý loňský rok o 3,3 % y/y.

Klíčová spotřeba domácností dopadla dobře. Dílčí data ukázala na meziroční růst výdajů na konečnou spotřebu domácností o 9,3 %. Ta bude v prvním čtvrtletí pod drobnohledem analytiků.

Vlivem ruské agrese a vojenskému útoku na Ukrajinu je pravděpodobné, že mezi českými spotřebiteli vzroste nejistota o budoucí příjmy i výdaje. Ze všech stran je slyšet co vše bude zdražovat. Nejvíce se pochopitelně hovoří o cenách energií a pohonných hmot, ale situace drtivě dopadne i na cenu potravin a dalších složek spotřeby běžného života.

K tomu se nejspíš bude v některých oborech přidávat zvýšená obava o ztrátu zaměstnání a tento mix povede v konečném důsledku k omezení spotřeby. Vláda má jednoznačný úkol a tím je udržet spotřebu domácností na vysoké úrovni. Tvorba rezerv a střídmost ve spotřebě je jen dobře, avšak nesmí přerůst do prakticky nulové spotřeby občasného a luxusního zboží.

Částečně kompenzovat očekávaný výpadek ve spotřebě domácností bude zvýšená spotřeba vlády i ve spojitosti s mimořádnými výdaji na podporu Ukrajiny. V konečném výsledky by domácí ekonomika nemusela kvůli vláce na Ukrajině zaznamenat výrazný propad v rámci 1.Q 2022, ale klíčová bude délka konfliktu, materiální zapojení ČR a především řešení celé situace.