zpět

Polský zlotý se blíží dlouhodobým maximům

9.7.2024

Česká koruna včera ztrácela, polský zlotý naopak míří k rekordním hodnotám v rámci posledních let. Hlavní měnový pár nadále hledá další směřování a "přelévá" se několik měsíců ve vlnách stále tam a zpět. Britská libra si nadále drží progresivní kondici.

Česká koruna během pondělí vykazovala známky posilování, nakonec se ale musela vrátit na ranních 25,17 EURCZK a dnes ráno se nachází už kolem hranice 25,20 EURCZK a dál oslabuje. Nepomáhají jí jednak situace kolem výsledku francouzských voleb, jednak také makroekonomické výsledky z tuzemska a Německa. Aktuálně naši měnu dělí zhruba čtvrt koruny od nejslabších hodnot, na které se dostala po pandemii Covid-19. Polský zlotý naproti tomu vůči euru posílil na 4,26 EURPLN a proti naší koruně na 5,90 PLNCZK. Chybí už jen velmi málo, aby se zlotý stal vůči české měně nejsilnějším od října 2020. Forintu se vůči jednotné evropské měně nedařilo, oslabil na 394,3 EURHUF. Do slabších pozic ho zatlačila i česká koruna, která proti němu včera posílila na 15,66 CZKHUF. Měnový pár ale aktuálně osciluje obecně na průměrných letošních hodnotách a jakékoli extrémy jsou daleko. Pro dnešní den očekáváme na české koruně pohyb v pásmu 25,15 – 25,25 EURCZK.

Na hlavním měnovém páru včera sice panovaly pokusy eura o posílení, odpoledne ale dolar ztráty umazal a dnes se pohybujeme opět ve včerejších výchozích hodnotách kolem 1,082 EURUSD. Velmi podobně dolar získal nazpět všechny ztracené pozice během pondělí i ve vztahu k české koruně, která rovněž nejprve vypadala velmi progresivně. Dnes ráno se na měnovém páru koruny a dolaru pohybujeme kolem 23,26 USDCZK.

Očekávané události