zpět

Polský prezident Duda: NATO musí ukázat sílu

28.4.2025

Polský prezident Andrzej Duda v exkluzivním rozhovoru zdůraznil, že nejlepší obranou NATO je odstrašení, nikoliv strach. Ujistil, že přítomnost amerických jednotek v Polsku zůstává stabilní a v posledních měsících se dokonce posiluje, navzdory spekulacím o možném omezení amerického angažmá na východní hranici aliance.

V Polsku se stále nachází zhruba 10 000 amerických vojáků, a podle Dudy je spolupráce pevná a neustále se rozvíjí. Připustil sice, že některé jednotky rotují, například na základně v Jasionce, ale jedná se o běžné operační přesuny bez oslabení obranyschopnosti. Prezident zdůraznil, že se osobně zasadí o další posílení americké vojenské přítomnosti na polském území, aby byla bezpečnost země ještě lépe zajištěna.

Duda dlouhodobě prosazuje, aby členské státy NATO zvýšily své obranné výdaje. Letos oficiálně navrhl zvýšení cíle na 4 % HDP, což považuje za nezbytné v době rostoucí nestability a pokračující války na Ukrajině. Pro Polsko, které sousedí s Běloruskem a je v bezprostřední blízkosti konfliktu, jde podle něj o otázku přežití, nikoliv jen politického postoje.

Při hodnocení vztahů s prezidentem Donaldem Trumpem Duda přiznal, že s ním je nutné jednat tvrdě. Trump podle něj přenáší do politiky přístup tvrdého obchodníka, kterého si osvojil v konkurenčním americkém businesse. To se projevuje i v jeho přístupu k obchodním vztahům s Evropou a otázkám bezpečnosti. Přesto Duda věří, že právě Trump má díky své rozhodnosti potenciál přivést Rusko k jednacímu stolu a ukončit válku na Ukrajině.

Duda zároveň varoval, že ruský prezident Vladimir Putin není běžným politikem, ale bývalým agentem KGB, vycvičeným v metodách sovětské tajné služby. Tento fakt je podle něj klíčový při vyjednávání a nesmí být podceňován. Putinovo chování je spíše ovládáno logikou zpravodajských operací než diplomatickými pravidly.

V souvislosti s historickými událostmi Duda připomněl chyby, které Evropa udělala před ruskou invazí na Ukrajinu. Zmiňoval zejména neudělení Akčního plánu členství Gruzii a Ukrajině na summitu NATO v Bukurešti v roce 2008, což podle něj povzbudilo Putina k dalším agresivním krokům, včetně okupace Krymu v roce 2014.

Duda je přesvědčen, že pouze Spojené státy, díky své globální váze a vlivu, mají reálnou šanci zastavit ruskou agresi. Věří, že budoucí mírová dohoda bude náročná a bude vyžadovat kompromisy na obou stranách, ale klíč k jejímu dosažení drží Washington.

Zmínil také důležitost regionální spolupráce v rámci Iniciativy Trojmoří, kterou Polsko rozvíjí společně s dalšími zeměmi střední a východní Evropy. Tato platforma je podle něj nástrojem posílení energetické bezpečnosti, rozvoje infrastruktury a celkového hospodářského růstu regionu, nikoliv konkurencí pro Evropskou unii.

Polský prezident zároveň zdůraznil, že Evropa musí z minulosti vyvodit jasné poučení. Připomněl, že přílišné ustupování Moskvě vždy vedlo k větší agresi, a varoval před opakováním stejných chyb. Vyzval k jednotnému postoji západních zemí, které by měly jednoznačně podporovat Ukrajinu a zároveň posilovat vlastní obranné kapacity, aby Putin pochopil, že západní svět je připraven bránit své hodnoty i za cenu těžkých rozhodnutí.