zpět

Osobnost měsíce: Jan Karger, nový člen představenstva Citfin – Finanční trhy, a.s., COO a CRO

Letos v únoru posílil řady Citfin Jan Karger. Muž s více než 25letou praxí v bankovnictví, zkušenostmi a rozhledem, jehož hlavním úkolem je posunout Citfin vpřed a zajistit, že i nadále budeme jedničkou na trhu v oblasti směny deviz a zahraničního platebního styku pro firmy a podnikatele.

„Mít u kormidla vizionáře je opravdu dar pro každou firmu, ale jen málo z nich ho má. Citfin už od roku 1996 ano. Mít vlastní IT je velkou výhodou a pracovat s kolegy, které necháte růst, je moc příjemná práce. Nestačí mi znát podstatu problému z 50 %, potřebuji vědět víc.“, říká Jan Karger, který se od dubna letošního roku stal členem představenstva Citfin – Finanční trhy, a.s. a při té příležitosti nastal čas na rozhovor s naším klíčovým kolegou.

CEO Martina Zvěřinová se ptá Jana Kargera, člena představenstva Citfin – Finanční trhy, a.s., COO a CRO.

Honzo, doufám, že se máte dobře a že se vám v Citfinu líbí.

Martino, rád přiznávám, že velmi přátelské prostředí, milí kolegové, dravost a jakási touha a chuť věci zlepšovat, jsou pro mě milým překvapením. V něco podobného jsem doufal, když jsme se domlouvali na spolupráci, ale je skvělé, že to je skutečně tak, jak jste mi říkala. Takže zatím jen samá pozitiva.

To se mi moc krásně poslouchá, děkujeme. Potkávali jsme se delší dobu a řešili detaily naší spolupráce, takže jsme měli možnost se dobře poznat. Přesto, co bylo tím rozhodujícím momentem, že jste se rozhodl pro Citfin?

Nechci, aby to vyznělo jako klišé, ale myslím, že mám čuch na lidi a postupně jsem této intuici začal důvěřovat více a více a u vás to bylo velmi rychlé a jasné. Prostě jsme si sedli v pracovní i lidské rovině a myslím, že to je hodně důležité, možná i nejdůležitější. Moc se mi líbí, že Citfin znám dlouho jako českou firmu, která má moderní metody řízení s velkým důrazem na IT. To je také částečně můj obor a zároveň oblast, která mě nesmírně baví a zajímá, a to, že máte vlastní IT, je velkou výhodou. Citfin není malá firma, už dávno ne, ale udrželi jste si flexibilitu, která je pro menší firmy typická a dává velký potenciál pro rozvoj v mnoha oblastech.

Kam byste chtěl Citfin nasměrovat v této dekádě?

Myslím, že svět kolem nás se mění dost rychle, ale jedno zůstává, na začátku i na konci je vždy klient, a to je v zásadě konstanta. Takže při všech změnách je vždy nutné mít tu schopnost si nasadit brýle klienta a říct si, zda tu či onu změnu klient vidí, přivítá, nebo ne. Osobně se domnívám, že do budoucna nás všechny bude stále více ovlivňovat rozvoj „fintechu“. Zatím není úplně jasné, zda dostupnost technologií nasměruje finanční sektor spíše decentralizovanou cestou, kde bude mnoho možností, variant a malých firem, protože centrální banky nemohou dopustit naprosté rozdrolení tohoto oboru. Takže spíše půjdeme cestou jakési centralizace, kde bude několik velkých silných bank, které budou vést účty a provádět základní operace, ale služby pro konkrétní klienty budou provádět ve velkém konkurenčním prostředí různě velcí hráči, kdy menší subjekty mají na rozdíl od těch velkých realizovat změny daleko rychleji. 

Myslím, že vývoj půjde obdobným směrem jako třeba u mobilních operátorů nebo dodavatelů plynu či elektřiny. Zde také jako klienti podepisujeme smlouvy s někým, kdo nevlastní jediný vysílač nebo nemá jediný metr kabelu nebo potrubí v zemi. Je pravděpodobné, že obor financí půjde stejnou cestou, která bude pro koncového zákazníka velmi příznivá a Citfin na ni bude připraven.

V rámci strategie přijaté vedením společnosti se moje činnost bude zaměřovat na zvýšení efektivity a automatizace procesů všech podřízených útvarů a zejména pak procesů obezřetného řízení rizik. Mým cílem je především podpořit obchodní procesy společnosti, jak zefektivněním schvalovacích procesů, tak zdokonalením procesů monitoringu rizik a tam, kde je to účelné přejít na monitoring v reálném čase. Dalším cílem je příprava a implementace takových metodologií řízení rizika, které umožní zavádění nových produktů.

Kde vidíte klíčovou výhodu Citfinu?

Už jsem o tom trochu mluvil, ale kromě lidí, kteří chtějí věci zlepšovat a být o krok napřed než konkurence, je pro úspěch nezbytný ještě jeden faktor, který není vždy na první pohled zřejmý. Tím je vizionář. Mít člověka, který vidí cíl a jde za ním. Někoho, kdo dělá věci jinak než ostatní a kdo je schopen vidět možnosti tam, kde ostatní vidí spíše hrozby nebo překážky. Jsem si jistý, že 99 % lidí by před 28 lety nikdy nezaložilo Citfin, protože to bylo složité a těžké. Takže mít u kormidla někoho jako je Gabriel Kovács je opravdu dar pro každou firmu a jen málo z nich ho má. Citfin ano.

V Citfinu máte hodně kolegů, které přímo či nepřímo řídíte, jaký jste manažer?

Pro mě to není úplně vrozená schopnost. V základu jsem spíše introvert, který se prostě naučil být extrovertem. Nejsem tam doma, ale myslím, že to umím. Takže moje začátky byly takové, že jsem si vše nejraději udělal sám. Nebylo to ani tak o nedůvěře k ostatním, ale spíše o chuti ty věci dělat. Baví mě začínat znovu a nově. Postupně jsem samozřejmě zjistil, že takhle to vše nejde stihnout, že moje úloha je více koordinační, že nejsem nejlepší ve všem a že mít kolem sebe šikovné kolegy, a hlavně je nechat růst, je vlastně moc pěkná práce.

Euro ano nebo ne?

To tedy není vůbec jednoduchá otázka Martino. Nejsem makroekonom a nerad se vyjadřuji k něčemu, čemu úplně nerozumím. Mě osobně, a to platí i obecně, nestačí znát podstatu problému z 50 %. Já potřebuji vědět víc. Každopádně myslím, že všichni tak nějak tušíme, že to jednou přijde. Mým úkolem, je připravit Citfin na to, až tento okamžik nastane. Osobně si myslím, že to bude spíše později než dříve. Zvláště v poslední době se z eura stává spíše politické téma. Různé strany ho využívají spíše jako politické heslo, protože si myslí, že jim to přinese hlasy, ale objektivně, férově lidem říct, co jim to přinese a co tím ztratí, to nikdo neříká. Za sebe můžu říct, že mít korunu v peněžence je fajn.

Máte nějakou víru či náboženství?

Nejsem pokřtěný a nepraktikuji žádnou víru, ale cítím se být kulturním křesťanem. Pokud se člověk začne vzdělávat, pak zjistí, že celá Evropa vychází z křesťanských hodnot od práva a legislativy, přes hodnoty společnosti až po obchod.

Které knížky jsou ve vašem životě stěžejní?

Nevím, jestli stěžejní, ale nic neztratíte a dost získáte, když si přečtete třeba Hlavu XXII od Josepha Hellera. Také mám moc rád George Orwella 1984 nebo Farmu zvířat i když uznávám, že zvlášť v dnešní době, vás to moc optimismem nenaplní. Mám rád také historickou literaturu, prakticky cokoli od Paula Johnsona, namátkou Dějiny 20. století nebo Dějiny židovského národa. V poslední době jsem objevil zajímavou knihu od Henryho Kissingera Uspořádání světa a Umění diplomacie.

Vím, že máte rád všechno, co má kola, řekněte mi víc.

…a křídla, ale tam jsem jen pasivním obdivovatelem. Už ve 12 letech jsem každý měsíc čekal na nové vydání časopisů Motoristická současnost za volantem nebo Automobil. Mám moc rád řízení a je jedno, jestli je to auto nebo motorka. Všechna auta, se kterými jsem kdy jezdil, jsem měl rád. Není to o velikosti auta nebo výkonu, ale i to je samozřejmě důležité. Teď mi velkou radost dělá Fiat 500 Abarth. Co se týká sportů, tak favoritem jsou sjezdovky.

Co děláte, když máte volno?

Máme se ženou prakticky 2 dospělé děti, které jsou stále poblíž. Je to velmi příjemné životní období, kdy s nimi stále můžeme být, pokud tedy na nás mají čas. Mám rád společné procházky, když jdeme pěšky do centra Prahy, což je taková střední vzdálenost a na konci navštívíme nějakou dobrou restauraci s italskou, asijskou nebo třeba řeckou kuchyní. K Itálii mám všeobecně vřelý vztah a nejméně jednou ročně se tam snažím zajet buď jen ve dvou se ženou, nebo třeba s celou rodinou. V zimě jezdím rád do Alp na lyže, pokud možno, také v širším rodinném kruhu.

Mgr. Jan Karger