
EU se drží cíle 90% snížení emisí, chce být lídrem v cirkulární ekonomice
Evropská komise i nadále prosazuje ambiciózní plán snížení emisí o 90 % do roku 2040 a chce se stát světovým lídrem v oblasti cirkulární ekonomiky. Vyplývá to z uniklého návrhu druhé von der Leyenovy Komise, který má být základem pro tzv. Clean Industrial Deal (CID). Přestože si EU klade vysoké cíle, některé pasáže dokumentu odhalují nejistotu ohledně financování a konkrétních kroků k jejich dosažení.
Cílem dohody je nejen zlepšit ekologickou udržitelnost evropského průmyslu, ale také zvýšit konkurenceschopnost Evropy vůči USA a Číně. Součástí strategie má být podpora inovací, modernizace průmyslových odvětví a posílení dodavatelských řetězců v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Evropské podniky mají získat jasné pobídky k dekarbonizaci a EU plánuje vytvořit nové tržní příležitosti prostřednictvím šesti hlavních pilířů.
Jedním z hlavních pilířů CID je dostupná energie, přičemž Evropská komise hodlá představit akční plán již 26. února. Součástí bude i pilotní program pro korporátní dohody o nákupu energie (PPAs), který by měl podpořit podniky v přechodu na obnovitelné zdroje. Zároveň se chystá balíček pro rozvoj elektrické sítě, který má odstranit slabá místa v evropské energetické infrastruktuře.
Přesto však zatím nejsou známy konkrétní finanční částky, které chce EU na tyto projekty vyčlenit. Dokument také potvrzuje závazek k urychlení povolovacích řízení a zjednodušení plynového trhu, přičemž další doporučení týkající se energetických daní mají být zveřejněna v příštím roce.
Druhým klíčovým bodem CID je podpora poptávky po ekologických technologiích. Evropská komise proto připravuje Zákon o průmyslové dekarbonizaci, který by měl být představen do konce roku. Kromě toho se plánuje posílení vodíkové strategie, která by měla nahradit fosilní paliva v průmyslových procesech.
Evropská unie chce upřesnit pravidla pro výrobu nízkouhlíkového vodíku a stanovit jasné podmínky pro jeho certifikaci. To by mělo pomoci odstranit nejistoty mezi investory a podpořit rozvoj vodíkových technologií.
Další klíčové oblasti CID zahrnují podporu financování ekologických projektů, zlepšení přístupu k důležitým surovinám, posílení cirkulární ekonomiky a podporu mezinárodních partnerství. Komise také uznává, že Evropa čelí nedostatku kvalifikovaných pracovníků, a proto chce 5. března zveřejnit strategii Unie dovedností, která by měla pomoci překonat tento problém.
Podle analytiků se jedná o zásadní kroky pro budoucí udržitelný růst Evropy. Nicméně stále chybí podrobnosti ohledně financování těchto opatření.
Greg Van Elsen z organizace Climate Action Network Europe uvádí, že uniklý dokument potvrzuje závazek EU ke klimatickým cílům, ale postrádá jasnější detaily o tom, jak budou jednotlivé iniciativy financovány. „Je pozitivní, že Komise zůstává věrná Zelené dohodě a urychluje přechod na obnovitelné zdroje. Ale otázkou zůstává, kdo to všechno zaplatí,“ upozorňuje Van Elsen.
Podle něj dokument nedostatečně řeší problematiku energetických úspor a snižování spotřeby surovin, což by mohlo pomoci k větší odolnosti evropského hospodářství. Pokud EU nevyřeší otázku financování, může se stát, že některé části dohody zůstanou pouze na papíře.
Přestože EU stále drží kurz v oblasti klimatické politiky, klíčovou otázkou zůstává, zda se jí podaří zajistit dostatečné prostředky na realizaci ambiciózních cílů.