zpět

Cla na EU mohou tvrdě dopadnout na farmaceutický průmysl

7.3.2025

Irská ekonomika se může ocitnout mezi největšími obětmi amerických cel proti Evropské unii, jelikož exportuje do USA relativně více než ostatní členské státy EU.

Americký prezident Donald Trump nedávno pohrozil zavedením 25% cla na evropské produkty, což může vážně eskalovat globální obchodní napětí. Ačkoli by tato opatření zasáhla celou EU, existují zvláštní obavy ohledně jejich dopadu na Irsko a jeho exporty. Farmaceutický sektor, který tvoří značnou část irského hospodářství, je jednou z oblastí, které by mohla cla zasáhnout nejvíce.

Podle údajů Irského centrálního statistického ùřadu (CSO) Irsko v roce 2024 vyvezlo do USA zboží v hodnotě 72,6 miliardy eur, což představuje nárůst o 18,6 miliardy eur oproti předchozímu roku. 

Farmaceutický sektor v ohrožení 

Supriya Kapoor, docentka financí na Trinity College Dublin, uvedla: „Ve srovnání s ostatními zeměmi EU je Irsko více vystaveno americkým clům, protože exportuje do USA proporčně větší objem zboží. Farmaceutické a medicínské přístroje tvoří velkou část tohoto exportu.“ 

Většina farmaceutické výroby v Irsku patří americkým společnostem, jako jsou Pfizer, Eli Lilly, Johnson & Johnson a další. Pokud budou na tento sektor uvalena cla, mohlo by to mít negativní dopad na irský HDP, neboť zdražení exportu by mohlo snižovat poptávku. 

Rizika pro dodavatelské řetězce 

Odvetná cla ze strany EU by mohla zhoršit situaci farmaceutických firem a narušit jejich dodavatelské řetězce. Irská asociace exportérů (Irish Exporters Association) proto varovala firmy, aby se připravily na možnou obchodní válku. 

"Lidé by měli tuto hrozbu brát vážně. Jakékoli představy, že Donald Trump od cel ustoupí, jsou mylné. Společnosti by si měly pečlivě zmapovat své dodavatelské řetězce a identifikovat možná rizika," uvedl generální ředitel asociace Simon McKeever. 

Farmaceutické produkty by měly být výjimkou z cel na základě dohody Světové obchodní organizace (WTO) z roku 1994, která má zajistit lepší přístup k lékům na celosvětové u00frovni. Nicméně Donald Trump již v minulosti odstoupil od klíčových mezinárodních dohod, jako byl Pařížský klimatický protokol z roku 2015, což zvyšuje obavy o budoucí platnost stávajících dohod. 

Cílená cla mohou Irsku ublížit více 

Podle analytiků z Oxford Economics mohou cílená cla na konkrétní sektory mít větší dopad než plošná opatření. 

"Naše modelová analýza ukazuje, že farmaceutický a high-tech sektor by byly nejvíce postižené. Zvláště menší a méně diverzifikované ekonomiky, jako je Irsko a země střední a východní Evropy, jsou na tato rizika citlivější," uvádí společnost. 

V případě 25% cel pouze na kovy, automobily a farmaceutika by důsledky pro Irsko a Dánsko byly ještě závažnější kvůli silnému zastoupení farmaceutického sektoru, zatímco pro Německo a Slovensko by hlavní ranou byla odvetná cla v automobilovém průmyslu. 

Dopady na duševní vlastnictví a investice 

Mnoho amerických farmaceutických firem založilo v Irsku výrobní závody kvůli nízké sazbě korporátní daně. Tyto podniky platí licenční poplatky mateřským společnostem v USA za využití patentů a výrobních receptur. To částečně vysvětluje, proč Irsko dováží z USA mnohem více služeb než naopak exportuje. 

Trumpovy 25% tarify se aktuálně týkají pouze zboží, ale je možné, že nová administrativa by mohla zaměřit i tyto firemní struktury. To by mohlo mít dlouhodobě negativní dopad na příliv zahraničních investic do Irska a jeho pozici jako klíčového centra pro farmaceutickou výrobu.