zpět

Citfindex pod 24 CZK, koruna se z covidu už plně zotavila

23.12.2021

V posledním roce se koruna posouvala k silnějším hodnotám prakticky vůči všem měnám. Ale jak je na tom domácí měna souhrnně? Pro lepší představu je vhodné poměřit vývoj české koruny vůči koši hlavních pěti měn – EUR, USD, PLN, GBP, CHF.

Jedná se o stanovení hypotetického kurzu nikoli vůči jedné měně, ale hned vůči pěti světovým měnám dohromady. Takto vyjádřená hodnota české koruny má za letošní rok hodnotu 23,95 CZK.


V březnu roku 2020 byl souhrnný kurz koruny vůči pěti hlavním měnám katapultován až ke 26,50 CZK. Postupně se domácí měna zotavovala a od poloviny letošního roku se ustálila pod hladinou 24 korun.

 

Jednou z hlavních rolí ve vývoji koruny hrála letos ČNB. Ta svou restriktivní politikou zvedání sazeb bojuje s vysokou inflací, což se zatím příliš nedaří. Hlavní 2T REPO sazba je na 3,75 % a ceny rostou meziročním tempem 6 %. Zatím tedy centrální bankéři dosáhli toho, že méně a méně lidí dosáhne na úvěry všeho druhu včetně hypoték, ale ceny zboží na pultech obchodů letí stále vzhůru. Co víc, rychlost zdražování se zvedá.

Odhlédneme-li od sazeb, tak mezi další důležité faktory vývoje koruny bude:


-    nový státní rozpočet, který nastaví trend zpomalujícího zadlužování země a bude respektovat stav veřejných financí
-    vývoj maloobchodních tržeb v zahraničí i doma
-    kondice německé ekonomiky
-    normalizace dodávek a cen vstupů do výroby

-    otázky spojené se zvládáním C19


Česká ekonomika má dvě zásadní závislosti a obě představují v době konjunktury silný akcelerátor, v době poklesu jsou koulí na noze. Achillovou patou je závislost domácí ekonomiky na německé, potažmo evropské a dále na automobilovém průmyslu. Dovozce i vývozce zajímá především kurzu koruny vůči euru. Na konci prvního čtvrtletí 2022 bychom se měli pohybovat v blízkosti 25,00 EURCZK. ČNB bude dál zvedat sazby, ECB to na rok 2022 nechystá, takže by pro nás nebylo velkým překvapením, kdybychom se za rok pohybovali kolem 24,30 EURCZK.