zpět

Argentina není jen hovězí maso, má také velké zásoby plynu a ropy

24.1.2025

Pokud je řeč o zemích s vysokými zásobami zemního plynu či ropy, málokomu na mysli vytane zrovna Argentina, která přitom má jedny z největších zásob břidlicového plynu na světě. Jak v posledních letech roste těžba a jaké infrastrukturní projekty jsou na nejbližší roky v plánu?

Těžba ropy i zemního plynu v Argentině se blíží rekordním hodnotám, a to díky rostoucí těžbě v oblasti Vaca Muerta, která vyrovnává klesající těžbu z konvenčních ložisek ropy a zemního plynu. Podle údajů argentinského ministerstva energetiky vzrostla od ledna 2021 do září 2024 těžba ropy v Argentině o 50 % a zemního plynu o 27 %, čímž se produkce obou paliv přiblížila rekordům z počátku roku 2000. Je odhadováno, že ve zmíněné lokalitě, která se nachází především v argentinské provincii Neuquén, je k dispozici 9,7 bilionu kubických metrů technicky vytěžitelných zásob břidlicového plynu a 16 miliard barelů technicky vytěžitelných zásob břidlicové ropy.

Těžba ropy ve formaci Vaca Muerta začala prudce růst v roce 2021 díky:

• zvýšené vrtné činnosti

• technologickému pokroku v oblasti hydraulického štěpení a horizontálního vrtání

• příznivých cen ropy

• zlepšení infrastruktury díky uvedení nových ropovodů do provozu

• zavedení podpůrných politických opatření

V září 2024 se v Argentině vytěžilo v průměru 738 000 barelů ropy denně, což je o 15 % více než v září 2023 a nejvíce za všechny měsíce za více než 20 let. Podle tamního ministerstva energetiky se v září ropa vytěžená ve formaci Vaca Muerta podílela na celkové produkci země 58 %.

Rostoucí produkce ropy a zemního plynu z Vaca Muerta zvýšila možnosti vývozu obou paliv. Vývoz ropy z Argentiny vzrostl v průměru o 33 % ročně z 30 000 barelů za den v roce 2017 na 128 000 barelů za den v roce 2023. Břidlicová ropa představovala v roce 2023 přibližně 70 % vyvážené ropy. Hlavními destinacemi argentinského vývozu ropy v roce 2023 byly Spojené státy, Brazílie a Chile. Nedávné dokončení ropovodu Vaca Muerta Norte pomohlo usnadnit vývoz do Chile.

Rostoucí domácí produkce zemního plynu a rozvoj několika nových projektů plynovodů snížily dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) do Argentiny a naopak vedly k plánování zvýšení vývozu. Argentina se spoléhala na dovoz LNG, aby pomohla zvládnout poptávku po vytápění a elektřině během zimy (červen-srpen) na jižní polokouli, zejména vzhledem k omezené kapacitě zásobníků zemního plynu v zemi. Během prvních devíti měsíců roku 2024 Argentina dovezla 6 milionů kubických metrů LNG za den, což je o 43 % méně než ve stejném období roku 2023.

Vývoz zemního plynu plynovodem do sousedního Chile a Uruguaye se výrazně zvýšil, zatímco dovoz zkapalněného zemního plynu do Argentiny se snížil díky novým infrastrukturním projektům, jako je plynovod Perito Francisco Pascasio Moreno, který zahájil provoz v roce 2023 a přepravuje zemní plyn z Vaca Muerta na sever do provincií Santa Fe a Buenos Aires. Vývoz do Chile vzrostl v prvních devíti měsících roku 2024 ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 14 %.

Růst těžby zemního plynu z oblasti Vaca Muerta podporuje několik klíčových infrastrukturních projektů, včetně plynovodu Perito Francisco Pascasio Moreno. Plynovod Gasoducto Norte v současné době prochází projektem obratu jeho toku, jehož cílem je přepravovat zemní plyn z jižní do severní Argentiny. První fáze provozu byla zahájena loni v listopadu. Očekává se, že tento projekt bude dokončen v prvním čtvrtletí roku 2025 a usnadní vývoz zemního plynu do severního Chile a Brazílie, aby byla uspokojena rostoucí poptávka na těchto trzích.

Několik společností plánuje v příštích letech výstavbu infrastruktury pro plovoucí LNG (FLNG). Společnost Golar LNG uzavřela 20letou dohodu se společností Pan American Energy (PAE) o umístění plavidla FLNG v Argentině do roku 2027 s cílovou výrobní kapacitou 2,45 milionu tun ročně. Společnost Tecpetrol SA navrhuje modulární zařízení na pevnině s počáteční kapacitou 4 mil. milionu tun ročně. YPF SA, argentinská státem kontrolovaná energetická společnost, plánuje do roku 2027 zprovoznit stávající zařízení FLNG a dosáhnout další vývozní kapacity 1 až 2 mil. tun ročně.

Uvidíme, jak dokáže Argentina využít svého nerostného bohatství k růstu blahobytu svých občanů. Na světě bychom totiž našli hned několik zemí, kde z nerostného bohatství nemá běžný obyvatel takřka nic.