zpět

Prezident Bundesbanky potvrzuje minimální viditelnost dat při platebních transakcích s CBDC

24.4.2024

Prezident Deutsche Bundesbank Joachim Nagel potvrdil neschopnost Eurosystemu identifikovat jednotlivce prostřednictvím plateb pomocí CBDC, zdůrazňujíc minimální viditelnost dat. Eurosystem by nebyl schopen identifikovat lidi na základě jejich plateb s centrálními bankovními digitálními měnami (CBDCs).

Prezident Deutsche Bundesbank Joachim Nagel potvrdil neschopnost Eurosystemu identifikovat jednotlivce prostřednictvím plateb pomocí CBDC, zdůrazňujíc minimální viditelnost dat.

Eurosystem by nebyl schopen identifikovat lidi na základě jejich plateb s centrálními bankovními digitálními měnami (CBDC), protože by viděl „pouze minimální sadu dat nezbytných k plnění úkolů Eurosystemu, jako je uskutečňování transakcí,” uvedl prezident Deutsche Bundesbank Joachim Nagel během svého projevu na konferenci DZ Bank Capital Markets 2024.

Adresujíc obavy o ochranu soukromí, Nagel poznamenal, že finanční instituce a další poskytovatelé platebních služeb zpracovávající platby digitální euro „by nebyli oprávněni používat osobní a transakční data pro obchodní účely.“ Poznamenal však, že toto omezení by bylo zrušeno pouze v případě, že uživatelé výslovně udělí souhlas.

Banky by však měly omezený přístup k těmto datům v takové míře, která je nezbytná pro jejich dodržování předpisů proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Offline platby by tak byly omezeny na transakce s nízkou hodnotou.“ Joachim Nagel

Kromě obav o soukromí Nagel také uznal, že banky „mají svůj podíl obav, pokud jde o digitální euro“, říká, že banky se obávají, že digitální euro „by mohlo stát atraktivním substitutem bankovních vkladů.“

„Banky by mohly ztratit důležitý zdroj financování. To by mohlo vést k strukturální desintermediaci a snížit schopnost bank poskytovat úvěry.“

Joachim Nagel Ujišťuje, že Eurosystem je si těchto rizik vědom a provede nezbytná opatření, včetně stanovení nízkých maximálních částek pro držení CBDC, aby zajistil, že „banky budou schopny zvládnout další poptávku po likviditě.“

Ačkoliv Nagel připustil, že někteří lidé „pochybují, zda vůbec potřebujeme digitální euro“, zdůraznil svou důvěru v digitalizaci ekonomiky, řekl, že jak spotřebitelé, tak maloobchodníci „by ocenili výhody jediného platebního nástroje, který splňuje všechny požadavky.“

Mezitím Spojené státy přistupují k vydání CBDC opatrně, s předsedou Federálního rezervního systému Jeromem Powellem naznačujícím, že země je daleko od toho, aby doporučovala nebo implementovala CBDC. Během svého výslechu před Senátním výborem pro bankovnictví začátkem března Powell ujistil veřejnost, že není žádný okamžitý důvod k obavám o centrální bankovní digitální měnu, zdůrazňuje, že takovéto změny nejsou v dohledné době na obzoru.

Nagel dále poukázal na důležitost ochrany soukromí a zabezpečení údajů při zpracování digitálních plateb, zdůrazňujíc, že finanční instituce a poskytovatelé platebních služeb musí respektovat přísná pravidla týkající se využívání osobních údajů. Dodal také, že přístup k těmto datům by měl být omezený a používán pouze v souladu s právními předpisy, aby bylo zajištěno dodržování standardů proti praní špinavých peněz a financování terorismu.

Kromě toho Nagel uvedl, že spolu s obavami o ochranu soukromí mají banky také obavy ohledně potenciálního vlivu digitálního eura na jejich tržní pozici a finanční stabilitu. Zmínil, že banky se obávají možného úbytku zdrojů financování a strukturálních změn v poskytování úvěrů v důsledku masivního přechodu k digitální měně. Navíc Nagel uvedl, že Eurosystem pečlivě zvažuje tyto obavy a bude přijímat opatření k minimalizaci rizik, jako je stanovení limitů pro držení digitálních měn a dodržování pravidel pro finanční stabilitu.